63 hefboom en een gevolg waren van het te vast zitten van de patronen in den band. Bij onderzoek bleek, dat de patronen zich ten gevolge van oxydatie zóó vast in den eenigszins voch- tigen band hadden gezet, dat zij niet dan met behulp van een vrij zwaren nijptang, en dan nog met veel moeite, konden worden uitgetrokken. In verband met de reeds opgedane er varing, dat bij een matig natten band de patronen gemakke lijker daaruit te trekken zijn, werd nu een der bovenbedoelde banden gedurende 5 minuten in water gedompeld, waarna hij zonder haperingen werd leeggeschoten. In hoeverre de stof, waarmede de banden geprepareerd zijn, medewerkt om in ons vochtig tropisch klimaat de patronen in de banden te doen vastkleven, kan de commissie voorals nog niet voldoende beoordeelen. In elk geval valt uit de hierboven vermelde ondervinding te leeren, dat, indien de patronen in de banden langdurig worden opbewaard, een voortdurend toezicht zal worden vereischt. Slechts bij den Hotchkiss-mitrailleur is het vuren met losse patronen mogelijk, mits de buskruitlading verdubbeld en boven dien aan de monding het toestel voor het vuren met losse pa tronen aangebracht wordt. Ook bij den Maxim-mitrailleur zal waarschijnlijk met losse patronen de automatische werking kunnen worden verzekerd, door het gebruik van een daartoe eenigszins gewijzigden terug- 'stootversterker en patronen met verzwaarde lading 1). Toen toch bij de proeven te Batoe-djadjar bleek, dat bij den Maxim-mitrailleur, ook bij gebruik van losse patronen met ver dubbelde lading, het mechanisme niet automatisch werkte, werd in het voorstuk van den terugstootversterker, instede van den slijmkap, een ijzeren plaatje van 2 m.M. dikte, waarin in het midden een klein gaatje, gelegd. Daarop gingen de twee eerste patronen (met verdubbelde lading) achterelkaar af, ten bewijze dat het mechanisme na het -eerste schot automatisch gewerkt had. 1) In Zwitserland wordt, voor het vnren met losse patronen, voor a»n den 8 m.M. Maxim-mitrailleur een speciaal daartoe vervaardigd toestel bevestigd. (Zie ïVorschriften für den Dienst und die Ausbildung der schweizerischen erittenen Mitrailleurtruppe, blz. 14).

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 321