64 Bij onderzoek bleek het gat in het plaatje zich vergroot te hebben tot een middellijn, overeenkomende met die van het gat in den terugstootversterker. Waarschijnlijk is dit gat gevormd door het eerste schot, doch werkten de buskruitgassen door den weerstand, dien zij oorspronkelijk aan de voorzijde ondervonden, nog niet met genoegzame kracht op den loop, om het slot geheel te openen, een nieuwe patroon aan te voeren en deze te ontsteken, terwijl, doordat het gat bij het tweede schot reeds gevormd was, de gassen na het afgaan daarvan aan de voorzijde geen voldoenden weerstand meer ondervonden, om het mechanisme in werking te brengen. Uit de proef bleek in elk geval, dat de spanning der gassen bij gebruik van losse patronen met verdubbelde lading hoog genoeg kan worden opgevoerd, om het mechanisme te doen wer ken, zoodat mag worden verwacht, dat de fabrikant in staat zal zijn, door de bijlevering van een gewijzigden terugstootversterker, het automatisch vuur met losse patronen bij den Maxim-mi- trailleur van 6.5 m.M. te verzekeren. 6. Vergelijking van cle aanschaffingskosten van het materieel der drie ter beproeving uitgezonden stelsels. De aanschaffingskosten van het materieel loopen, zooals uit het in bijlage I gegeven vergelijkend overzicht kan blijken, bij de drie stelsels nogal uiteen. Bij de berekening zijn de prijzen genomen, gelijk aan die, waarvoor het proefmaterieel is geleverd, zoodat alle reden be staat voor de veronderstelling, dat zij bij eene grootere levering —zooals bij eene definitieve invoering van een bepaald stelsel bij het leger noodig zal zijn eenigszins lager gesteld zullen worden. In algemeenen zin behoeft bijlage I uit den aard der zaak geen nadere toelichting. Alleen zij opgemerkt, dat bij het stelsel Skoda de raming minder juist is, omdat niet bekend is, voor welk bedrag de reservesloten en de loopen met foedraal, waarvan een van elk in den prijs van den mitrailleur berekend is, dooi den fabrikant kunnen worden geleverd. Voorts is het opvallend, dat de patroonhouders van den Skoda- mitrailleur zooveel duurder zijn dan die der andere stelsels, zoodat de eerste in dit opzicht belangrijk in het nadeel is.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 322