68 2. De Hotchkiss-mitrailleur. Het meest karakteristieke voordeel van het Hotchkiss-mitrail- leurstelsel is de bijzonder eenvoudige inrichting van dit vuur wapen, nl. het gering aantal onderdeelen en de vernuftige wijze waarop deze zoodanig zijn samengevoegd, dat het mechanisme zonder gereedschap uiteen kan worden genomen. In ballistisch vermogen voldoet de Hotchkiss-mitrailleur vol komen aan den in Hoofdstuk II gestelden eisch en staat hij slechts weinig achter bij den Maxim-mitrailleur De prijs van den Hotchkiss-mitrailleur is geringer dan die van den Maxim, doch de verwisselstukken zijn daarentegen duurder dan bij laatstgenoemd stelsel 1). Het gewicht van den Hotchkiss-mitrailleur is ongeveer gelijk aan dat van den Maxim-mitrailleur 2). De stalen Hotchkiss-patroonband voldoet als laadmiddel aan de hoogste eischen. De messingen houders daarentegen eischen voor een onafge broken vuur een groote mate van kalmte en behendigheid van den lader. De werking van het mechanisme is, behoudens de haperingen, welke als gevolg van gebreken in de technische afwerking moeten worden beschouwd en waaraan waarschijnlijk nader te gemoet is te komen, voldoende verzekerd. De behandeling van den mitrailleur tijdens het vuren is eenvoudig. In gevoeligheid voor verontreiniging door stof staat hij eeniger- mate achter bij den Maxim. De Hotchkiss-drievoet munt boven dien van de andere stel sels uit door het voordeel, dat hij verschillende vuurhoogten toelaat. Tegenover deze gunstige eigenschappen van den Hotchkiss- mitrailleur staan de ondervolgende nadeelen 1) Zie Bijlage I. 2) Gewicht Hotchkiss-mitrailleur 24 K.G. lederen foedraal6.15 30.15 drievoet 18.50 a Maxim-mitrailleur met gevulden watermantel 31.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 326