70 3. De Maxim-mitrailleur. Indien bij het eindoordeel over den Maxim-mitrailleur, evenals- zulks bij de Skoda- en Hotchkiss-mitrailleurs is geschied, een kenmerkende eigenschap op den voorgrond moest worden ge steld, dan zou als zoodanig zijn te noemen de zekere en regel matige werking van het mechanisme. Bij alle punten van het onderzoek, waaraan de drie ter be proeving uitgezonden stelsels zijn onderworpen, bleek, zonder uitzondering, de Maxim-mitrailleur het best aan de gestelde eischen te voldoen. Daargelaten enkele haperingen bij de lading, toen met een slecht (onregelmatig) ge vulden patroonband werd gevuurd, kwam gedurende de geheele beproeving slechts tweemaal vuurstoring voor, beide keeren veroorzaakt door het breken van de patroon- steunnok van het slot, welk onderdeel te sterk gehard bleek;, dit defect was zeer snel door verwisseling van het slot te verhelpen. 1) In ballistisch vermogen staat de Maxim-mitrailleur, zoowel wat trefkans als vuursnelheid en vuurvermogen betreft, boven de beide andere stelsels. Het mechanisme, geheel besloten in de kast, vereischte tijdens het vuur nimmer eenige voorziening en bleek genoegzaam be schermd tegen indringen van stof en vuil van buiten, terwijl de verontreiniging door de buskruitgassen uit het inwendige van den mitrailleur bij dit stelsel van zeer weinig beteekenis is. Foedralen zijn bij den Maxim-mitrailleur overbodig. De loopafkoeling beantwoordde aan den gestelden eisch. Aan de voorwaarde van onderlinge verwisselbaarheid der ge lijknamige onderdeelen bleek door den fabrikant te zijn voldaan. De behandeling van den Maxim-mitrailleur bleek, niettegen staande de oogenschijnlijk vrij ingewikkelde inrichting van het stelsel, in de practijk uiterst gemakkelijk en in alle opzichten te voldoen aan de tactische en technische eischen aan een veld- vuurwapen te stellen. De Maxim-mitrailleur eigent zich, zoowel wat den mitrailleur en den drievoet als de zeer lichte patroonbanden betreft, uitste- 1) Tijdduur voor het verwisselen van het slot: 16 seconden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 328