76 volgen zij zwijgend het verloop van het gevecht, om, aanvan kelijk alleen wanneer zich daartoe eigenende doelen vertoonen en later in de beslissende momenten, plotseling met hun kort en hevig, met groote juistheid treffend snelvuur in te grijpen. Dat voor een dergelijk optreden van de mitrailleurbediening, maar inzonderheid van den richter, een groote mate van bere kende koelbloedigheid wordt geëisclit, is duidelijk. Men denke zich slechts den toestand van dezen laatsten bij de mitrailleurs, welke in de voorste linie zijn geplaatst. Terwijl de op de ne- venliggende infanterie afgezonden kogels om hem heen vliegen, moet hij werkeloos het gevecht blijven volgen, niettegenstaande één vingerdruk op de afvuurinrichting van zijn machtig wapen bevrediging kan schenken aan den zeer menschelijken aandrang, om op de hem bedreigende aanvallers terug te schieten. Moeilijker, ja wellicht onhoudbaar, wordt de positie van den niet behoorlijk gedekten richter, indien zich onder de toevals treffers elkander meer regelmatig opvolgende en met juistheid afgegeven schoten gaan mengen van gedekt door het terrein na der sluipende vijandelijke doelverkenners (éclaireurs) of gevechts patrouilles. Voor een doeltreffende werking van het mitrailleurvuur is een kalm en juist richten een eerste vereischte en ook dan nog vergt het „strooien" op de groote en middelbare afstanden, zelfs van goed geoefende mitrailleurschutters, een vrij belangrijke inspan ning. Duidelijk is het, dat van den mitrailleurrichter alleen dan de noodige kalmte kan worden verwacht, indien het gevaar van getroffen te worden voor hem niet groot is. Geldt dit alles voor het vuur op groote en middelbare afstan den, voor den nabijstrijdwaarin ten slotte de mitrailleurs hun hoofdtaak hebben te vervullen, is bescherming van den richter tegen tegen het vijandelijk infanterievuur van nog meer belang. Dank zij den zeer beknopten vorm der draagbare veldmitrail- leurs en de mogelijkheid, om door het neerslaan van den drie voet hun vuurhoogte tot die van een liggenden geweersch utter te brengen, bezitten deze vuurwapenen reeds in hooge mate de geschiktheid om in het terrein aan het gezicht van den vij and te worden onttrokken, terwijl bovendien door een weinig

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 334