77 - omvangrijke gronddekking in zeer korten tijd ook beveiliging tegen geweervuur voor de bediening kan worden verkregen. In hoeverre die beveiliging voldoende is te achten, wordt dui delijk als men in aanmerking neemt, dat de patroundragers in één gang 1800 patronen aan den mitrailleur kunnen toevoeren een voorraad die voor een vuurperiode ruim voldoende is en dat bij het gebruik van aan elkander haakbare patroonban den, ook al wordt de drievoet in zijn hoogsten vuurstand ge bezigd, de lader (handlanger) in liggende houding zijn functie kan verrichten. Alleen de richterdie wel in de eerste plaats dekking behoeft, blijft met het hoofd en de schouders boven de borstwering uit steken, omdat van hem geëischt wordt, dat hij het voor terrein nauwlettend gadeslaat, voortdurend gereed het hem aan te wijzen doel snel op de korrel te nemen. Door het aanbrengen van een schild kan het gevaar om ge troffen te worden ook voor hem op doelmatige wijze worden opgeheven. Uit bovenstaande beschouwing moge blijken, dat de commissie de toepassing van schilden voor de veldmitrailleurs alléén noo- dig acht als aanvulling van de dekking, welke door natuurlijke of kunstmatige aardophoogingen, en bij gemis van deze reeds alleen door het neerslaan van den drievoet, kan worden verkregen. Yoor dit doel zijn schilden van 0.50 M. hoogte (zg. halve schilden) voldoende. Een niet onbelangrijk voordeel van de aldus te verkrijgen betere dekking voor de mitrailleurbediening is, dat daarbij eer der kan worden overgegaan tot het verkleinen van de tus- schenruimten in de vuurlinie, waardoor de vuurleiding zeer kan worden vergemakkelijkt. Yan de nadeelenwelke meermalen tegen het gebruik van schilden worden aangevoerd, verdienen de ondervolgende een nadere beschouwing. le. Vermeerdering van de zichtbaarheid. Het is der commissie gebleken, dat, indien aan de hierboven bedoelde kleine schilden een doelmatige vorm en kleur worden

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 335