79 3'. Nadeelige invloed van de schilden op het moreel van de richters. Een algemeen nadeel van het gebruik maken van dekking ■onder het vijandelijk vuur is ongetwijfeld, dat een krachtdadige aandrijving noodig is, om den man zijn veilige opstelling te ■doen verlaten. Dat echter de schilden er toe zullen bijdragen die demora- liseerende werking welke zich bij de mitrailleurs in mindere mate dan bij de infanterie zal doen gevoelen te verhoogen, valt zeer te betwijfelen. Ook zonder schilden zal het streven naar zoo goed mogelijke ■dekking, hetzij een natuurlijke of kunstmatige, steeds geboden zijn. 4e. Gewichtsvermeerdering Ontegenzeggelijk is de gewichtsvermeerdering van het ma terieel ten gevolge van het medevoeren van schilden een niet gering nadeel. Bij de toepassing van kleine schilden, op de wijze zooals de commissie zich die voorstelt, wordt dit nadeel echter tot de kleinste verhouding teruggebracht. Uit eenige van bordpapier vervaardigde modellen kon een denkbeeld gevormd worden van de voor die schilden vereischte afmetingen. De aldus verkregen gegevens wettigen de ver wachting, dat de door de commissie voorgestelde schilden bin nen zoodanige gewichtsgrens zullen zijn te vervaardigen, dat daarvan twee stuks op één draagpaard kunnen worden geladen ■en bijgevolg de vermeerdering van het aantal draagpaarden voor het medevoeren van de schilden zich tot een 4tal per compagnie van 8 Maxims zal bepalen. Wat de metaaldikte der schilden betreft, woidt algemeen aangenomen, dat chroomst alen platen van 3 m.M. dikte volkomen beschermen tegen looden G-.K.T. kogels en, boven den af stand van 300 M., ook voldoende dekking opleveren tegen de hedendaagsche geweerprojectielen. In verband echter met het streven, om door het bezigen van stalen vulkogels de G.K.T. van het tegenwoordig algemeen in gebruik zijnde type van veldgeschut ook voldoende uitwer-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 337