80 king te verzekeren tegen achter lichte geschutschilden gedekte bedieningsmanschappen, en ook om beneden den afstand van 300 M. tegen de mantelprojectielen der hedendaagsche geweren dekking te verkrijgen, zal het raadzaam zijn de metaaldikte der schilden tot 6 a 7 m.M. op te voeren. De juiste grens zal door proeven moeten worden bepaald 1). Op grond van bovenstaande overwegingen acht de commissie het zeer gewenscht, dat bij de eventueel op te richten proef- organisatiën een nader onderzoek omtrent de schilden worde ingesteld. Aangezien deze in elk geval een afneembaar deel van den mitrailleur moeten vormen en, zooals gebleken is, de beves tiging op zeer eenvoudige wijze kan geschieden, meent zij, dat met de bestelling van het overige materieel niet op den uit slag van dat onderzoek behoeft te worden gewacht. De bij het verslag gevoegde photographische af beeldingen van de modellen, welke de commissie liet vervaardigen, geven een denkbeeld van de afmetingen der schilden, alsmede van de daardoor te verkrijgen dekking. (Zie ook Bijlage "VIII). De groote schilden (zg. heele schilden) bestaan uit twee stukken en hebben eene grootste afmeting van 1.28 M bij 0.76 M. Van 6 m.M. dik chroomstaai vervaardigd, zullen zij ongeveer 43.5 K.G. wegen 2). De modellen voor de kleine schilden, welke de toepassing, zooals de commissie zich die denkt, moeten verduidelijken, hebben een grootste afmeting van 0.76 M. bij 0.525 M. en zullen, van 6 m.M. dik chroomstaai vervaardigd, ongeveer 17 K.G. wegen. Bij de constructie van een dergelijk schild moet rekening gehouden worden met de navolgende eischen. Het schild moet: 1) Bij de door de «Rheinisehe Metallwaren- und Maschinenfabrik" (Erhardt) genomen proeven, ter bepaling van de metaaldikte welke aan de schilden moet worden gegeven, werd een ebroomstalen schild van 5.5 m.M. dikte nog op 400 M. doorboord door een 7.9 m.M. geweerkogel met stalen punt. Zie de bespreking van deze proeven in het vlugschrift van den generaal von Reichenau sStahlgeschoss und Schutzschild", Berlin 1902. 2) Bij de berekening is voor chroomstaai aangenomen een S. G. van 7.7, zoo dat 1 M2. plaat van 6 m.M. dikte 46.2 K.G. weegt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 338