- 25 ten verloren, onderling verwisselden enz. enz., behoorde in den beginne tot de dagelijksche beslommeringen der registrateurs. Dat eene nieuwe inschrijving een geheel opnieuw beginnen be- teekende, zal een ieder inzien, die den waren aard van het Boe renleger begrijptimmers het was een aanhoudend va-et-vient van Burgers, die óf „huis-toe"gingen, dan wel pas in het com mando aankwamen enz. Werd een veldcornet gevraagd, hoe sterk zijn cornetschap was, dan was geregeld het antwoord, dat dit wel een paar honderd was, maar het ook wel minder dan honderd kon zijn. Zooals uit artikel 4 der instructie voor de inspecteurs blijkt, werden de namen der op commando zijnde burgers in een registerboek ingeschreven, welke boeken dubbel gepagineerd waren waarvan één blad geperforeerd was, zoodat dadelijk bij de inschrijving de copie gemaakt kon worden door eenvoudig een gecarboniseerd papier tusschen de bladen te leggen. Yan een blad uit een dergelijk register laat ik hier een copie volgen. (Zie bijlage No. 5, in werkelijkheid met potlood geschreven, te velde.) De verdere gang van zaken blijkt uit de inlichtingen, die Prof. Molengraaf! mij bereidwillig van uit Hilversum (Juni 1901) verschafte. In Pretoria werden daaruit (de registers zooeven bedoeld) drie registers samengesteld: No. 1 bevatte de nummers in doorloo- pende volgorde, en daarachter alleen naam en voornamen van den strijder, woonplaats, en commando: dus als het ware eene copie van het primitieve, te velde gemaakte register; maar, daar men in den aanvang op geen duizendtallen na wist, hoe veel man te velde waren, moest men voor ieder commando of onderdeel telkens een partij kaarten aan den inspecteur mede geven, zonder dat men wist hoeveel dezer kaarten gebruikt wer den. Het gevolg hiervan was, dat in de volgorde der nummers soms belangrijke hiaten waren, welke eerst later konden aan gevuld wordenvandaar dat een afzonderlijk register noodig was. Hierbij volgt nu een afschrift van een blad uit het laatst bedoelde register. (Zie bijlage No. 6.)

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 33