26 Bij vergelijking met het vorige zal men ontwaren, dat de namen der burgers thans niet meer commando's-gewijze volgen, maar naar de volgorde hunner kaarten. [Buitendien waren de- primitieve, geperforeerde bladen slechts beschreven door middel van het zeer tijdelijke copieer-calqueerpapier). Prof. Molengraaff vervolgt nu: No. 2 gaf alle namen [met voornamenin alphabetische volgorde met woonplaats en adres van familiealles zeer nauwkeurigNo. 3 gaf.alphabetisch gerangschikt evenals No. 2de nemen en adressen der personen bijeendie tot een commando behoorden. No. 3 was daarom verdeeld in evenveel afzonderlijke registers in dunne folio- boeken als er commando's bestonden. Dit derde register bleek bij gebruik noodigomdat het zoeken in het tweedezeer groote register bij de vele gelijke namen te veel tijd bleek te vorderen.Van deze registers kan ik U geen copie van een pagina zendenomdat ik zelf daarvan niets meer hier heb; trouwens is zulk een register zeer eenvoudig." Deze drie registers [1, 2 en 3] vormden dus als het ware het stamboek van het strijdend leger, en werd in het bureau te Pretoria aan de centrale afdeeling bijgehouden. Zij vormden tevens den grondslag voor alle verdere werkzaamheden van het hoofdbureau. Laat ik dadelijk hierbij voegen, dat door den leider van het informatiebureau aan de Regeering in Kaapkolonie te Kaapstad, in den persoon van Sir Alfred Milner, kennis ge geven was van de oprichting van het informatiebureau en van haar doel, en samenwerking verzocht werd, ten einde steeds van beiderzijdsche gevangenen, achtergelaten gewonden of ge sneuvelden kennis te kunnen geven. De Engelsche soldaten droegen een identificatiekaart, genaaid in de voering van een dei- voorpanden van hun jas. Wij hebben voor de berichtgeving- naar Pretoria van in onze handen zijnde Engelschen ook van deze kaarten gebruik gemaakt. Behalve deze, zoo te noemen centrale, afdeeling van het infor matiebureau, waarvan de werking geschetst werd, waren de verdere werkzaamheden over die afdeeling gesplitst, t. w. Afdeeling Identificatie en Publicatie. Afdeeling Statistiek.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 34