95 dat alleen Engeland en Rusland mitrailleurafdeelingen bezitten, welke op een uitsluitend gebruik bij de infanterie in den veld- oorlog zijn berekend, en dat overal elders, waar een samenwer king zoowel met de infanterie als met de cavalerie aan de orga nisatie ten grondslag is gelegd, toch het gebruik als cavalerie- mitrailleur op den voorgrond treedt. Zooals reeds in den aanvang werd aangestipt, moet bij de beoor deeling van de organisatiën echter steeds in het oog gehouden wor den de voor de verschillende rijken zeer uiteenloopende beteekenis, welke wordt gehecht aan de verhooging der gevechtskracht, die van de invoering van de mitrailleurs voor het leger is te wachten. Ware het niet dat opleiding en oefening van het Duitsche leger gericht zijn op den strijd der groote troepenmassa's, waarbij een krachtige offensieve geest op den voorgrond treedt, en dat de Duitsche infanterie zich krachtig genoeg gevoelt voor de taak welke haar daarbij wacht, voorzeker zoude men niet, zooals thans, bij de invoering der mitrailleurs met één enkele afdeeling per legerkorps hebben volstaan. Door de gestrekte baan der hedendaagsche geweren is de vuur- uitwerking op de beslissende gevechtsafstanden, zelfs bij troepen waarbij oefening en leiding slechts aan middelmatige eischen vol doen, zóó werkzaam, dat voor een zich overmachtig voelende, aanvallende infanterie de steun niet onmisbaar is van een hulp wapen, dat bij den aanval slechts aan een beperkt gebruik is gebonden en zelfs dan ook nog, volgens een nog altijd veel voor gestane meening, het gevaar kan opleveren van een vertragende werking op de aanvalsbeweging uit te oefenen. Zonder de groote voordeelen, welke het gebruik der veldmi- trailleurs ook in den massastrijd voor den strategischen aan valler kan opleveren, over het hoofd te zien, moet toch de eind conclusie luiden, dat bij een zoodanig karakter van oorlogvoeren de mitrailleurs, als hulpwapen der infanterie gebezigd, geenszins het standpunt innemen van in een bestaande leemte te voorzien. Wèl is dit laatste het geval, waar de mitrailleurs als hulp wapen aan de groote cavalerie-verbanden worden toegevoegd. Yan de veelomvattende taak, welke voor deze korpsen in de Euro- peesche oorlogen is weggelegd, vormt zeker de strategische ophelderingsdienst niet het minst gewichtige gedeelte. Bij de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 353