98 behoeft den steun van mitrailleurs, maar de ophelderende cava lerie zelve en wel om haar minder afhankelijk te maken van de haar volgende infanterie. Toen bij de keizermanoeuvres in 1901, in afwijking van vorige jaren, de mitrailleurafdeelingen minder aan de infanterie gebon den werden, bleek dan ook hoe door deze meerdere zelfstandig heid de werkzaamheid der mitrailleurafdeelingen reeds aanmer kelijk werd verhoogd. Een meerdere toenadering in de organisatie en indeeling tot de cavalerie kan dan ook in de toekomst worden verwacht 1). Alleen door een scherpe afscheiding tusschen infanterie- en cavaleriemitrailleurs, door recruteering uit en opleiding en in deeling bij het wapen waaraan zij in oorlogstijd zullen worden toegevoegd, kan bereikt worden, dat de mitrailleurs daarvan een zoo integreerend deel vormen, als voor een innige samen werking wordt vereischt. Uit de Duitsche organisatie valt echter te leeren, dat, waar men met één enkele organisatie wenscht te volstaan, deze niet tot infanterie- maar tot cavaleriemitrailleurs moet leiden. 3. Beteekenis van de mitrailleurs voor het veldleger op Java. a. Infanteriemitrailleurs. Ook voor het Nederlandsch-Indische leger wordt het karakter der in te voeren mitrailleurorganisatiën beheerscht door het antwoord op de vraag, wat men van dit wapen voor het leger verwacht. Dit antwoord is niet moeilijk te geven, als men den toestand in aanmerking neemt, waarin het veldleger, zoo wel wat betreft de getalsterkte als de elementen waaruit het is samengesteld, zal zijn geplaatst bij de verdediging der ko loniën tegen een aanranding van buiten. Daar uitbreiding van de legersterkte, ten gevolge van de moeilijke en kostbare aanvulling van het Europeesche element, steeds op ernstige bezwaren zal stuiten en de militaire waarde van onze inlandsche soldaten wel altijd zal blijven beneden die van onze eventueele tegenstanders, ligt het voor de hand, dat, 1) In von Löbell's Jahresberiehte 1901 wordt de vredesindeeling bij infan terie of cavalerie nog een open vraag genoemd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 356