100 doelen vertoonen 1), tot verplaatsing van de vuurkracht in de gevechtslinie, tot bescherming van de flanken, tot ondersteu ning van den beslissenden vuurstrijd of tot ondersteuning van een tegenaanval en de vervolging. Juist in de omstandigheid, dat de verdediger zich door een gedekte opstelling het gebruik van zijn mitrailleurs kan verzekeren, ook binnen de afstanden van het bestrijkend infanterievuuren door de keuze zijner stelling den aanvaller dit gebruik kan ontzeggen, ligt wel het groote verschil in beteekenis van hun tactisch gebruik bij aanval en bij verde diging. Behalve evenwel door deze betere gelegenheid tot dekking en dus ook tot een verrassend openen van het vuureen tot het ver krijgen van de gewenschte uitwerking mede hoogst gewichtige factor, is de verdediger, vooral in voorbereide stellingen, beter in staat te gemoet te komen aan de bezwaren, welke in het algemeen aan een volledig doorgevoerd gebruik van de mitrailleurs in den veldoorlog in den weg staan, nl.: Ie. het groote munitieverbruik 2e. bij het vuren op groote en middelbare afstanden, den eisch van bekendheid met den afstand tot het doel. Bij de beschouwing van de voordeelen, welke aan het gebruik van veldmitrailleurs als hulpwapen van onze infanterie zijn verbonden bij den hoofdstrijd van het veldleger op Java, mag echter niet alleen bij de verdediging worden stil gestaan, omdat tot het verkrijgen van een beslissing, waar mogelijk, een op vatting van het offensief een gebiedende eisch is. Kunnen daarbij niet, als bij de verdediging, de veldmitrailleurs de mindere getalsterkte van onze infanterie en de mindere ge- vechtswaarde van onze inlandsche soldaten ten deele goedmaken, omdat de mate van levende krachtwelke de infanterieaanval tot bereiking van zijn doel behoeft, niet door toevoeging van doode strijdmiddelen is te verkrijgen, zoo kunnen toch ook bij den aanval in onze over het algemeen zeer bedekte terreinen de mitrailleurs, als hulpwapen der infanterie gebezigd, aan dit wapen een krachtigen steun geven, welke steun, zooals reeds op blz. 82/83 werd aangeteekend, in den strijd der groote verbanden van te 1) als bv. ter ondersteuning van den infanterieaanval oprijdende artillerie, gesloten afdeelingen der reserve enz.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 358