101 meer beteekenis is voor de infanterie, naarmate onze artillerie minder bij machte is den infanterieaanval te steunen. Bij een organisatie der mitrailleurafdeelingen, welke gegrond is op een gebruik als hulpwapen der infanteriemoet er derhalve op evenredige wijze mede rekening worden gehouden, dat voor ons veldleger op Java, hoewel in hoofdzaak verdedigend optre dend, vooral wanneer de vijand zich bevindt op grooten afstand van de centra waar het ter verdediging van onze hoofdvestiging is samengetrokken, een te gemoet gaan van den vijand met grootere troepenverbanden en bijgevolg ook ontmoetingsgevech ten niet zijn uitgesloten en dat in elk geval de strategisch ver dedigende oorlog een zeer beweeglijk karakter zal dragen. Staat het derhalve vast, dat de veldmitrailleurs, als hulpwapen voor de infanteriebij een oorlog tegen een buitenlandschen vijand een ver doorgevoerde toepassing kunnen vinden en dat daarbij bovendien hun veelzijdig gebruik op de meest volkomen icijze kan worden benut, thans rest nog de vraag te beantwoorden, welke beteekenis de mitrailleurs als hulpwapen der cavalerie voor ons leger hebben. b. Cavaleriemitrailleurs. Uit hetgeen dienaangaande reeds bij de bespreking der cava leriemitrailleurs der buitenlandsche legers werd opgemerkt kan worden afgeleid, dat ook voor het Indische leger van de toe voeging van mitrailleurs aan de cavalerie, zij het dan ook op zeer bescheiden schaalvoordeel en te verwachten zijn. Kan, weliswaar, bij de verdediging van Java voor de cavalerie slechts in zeer beperkten zin van een strategischen ophelderings- dienst sprake zijn, omdat de eerste strategische voeling, nl. de bekendheid met het landingspunt, door de beveiliging en bewaking (zoowel ter zee als te land) moet worden verkregen, en ook omdat de afstandtot welke de opheldering zich vóór het leger kan uitstrekken, ten gevolge van hare geringe getal sterkte aan zeer enge grenzen gebonden is, dit alles neemt niet weg, dat binnen deze grenzen het optreden van de cavalerie door dezelfde beginselen zal worden beheerscht. Het mag niet verwacht worden, dat het optreden van de ■cavalerie een ander dan een zeer defensief karakter zal dragen,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 359