27 Afdeeling Informatie. Wij beginnen met de werkzaamheden van afdeeling Iden tificatie en Publicatie. Prof. Molengraaf! omschrijft haren werkkring als volgt: „Alle ingekomen telegrammen loerden terstond in een omslag telegramvormgelegden buiten op dit omslag toerd met groote letters datum en nummer van het inliggende telegram opgeschreven. Daaronder loerden duidelijk in alphabetische volgorde de namen [alleen de familienamengeschrevenen alle personen omtrent wie het telegram iets vermeldt. Die telegrammen werden dan naar da tum en op ieder datum naar nummer gerangschiktwaardoor het steeds mogelijk bleek om het origineel van ieder telegram in een oogivenk te vinden. Ieder telegramloerd dan terstond uitgewerkt en ieder persoon genoemd in een of ander telegramwerd vermeld op een' afzonder lijken personenstaat. Daarop werd alles vermeldwat omtrent dien persoon inkwam totdat, nadat de verificatie met behulp der registers was geschiedhet resultaat in een lijstonder op den staat vermeld, werd gepubliceerd. Daarna was zulk een staat een afgehandeld geval. Al die staten werden dan in streng alphabetische volgorde be- waard, en wel in twee groepen: één voor de Zuid-Afrikaansche Republiek en één voor den Oranje-Vrijstaat. Ik laat hier nu weder afschriften van een tweetal dergelijke staten volgenmen zal ontwaren in welk een geregelde chrono logische volgorde op dergelijke staten de berichten te vinden zijn, en hoe verwarring uitgesloten is. De rubriek „behandeling" in deze staten duidt natuurlijk op behandeling der ingekomen berichten over den betreffenden persoon, d. w. z. wat men met de ontvangen berichten gedaan heeft. De staten geven tevens een klein inzicht, hoe moeielijk het is om in oorlogstijd juiste inlichtingen te verkrijgen en hoe noodzakelijk het is, om scherpe controleering en informatie van elk bericht te doen geschieden. Alleen door eene eenvoudige wijze van overzicht van alle be richten omtrent een en denzelfden persoon ingekomen, is het mogelijk de juiste gegevens te verkrijgen. (Zie bijlagen Nos.. 7, 8 en 8a.) Afdeeling Statistiek.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 35