107 het personeel in oorlogstijd moeilijk maakt, moet, naar vermeend wordt, van deze vervoerwijze voor de bij het veldleger op Java in te deelen mitrailleurs worden afgezien. Trouwens de voordeelen, welke het gebruik van draagpaardenr zoowel uit een economisch en organisatorisch oogpunt als voor het tactisch gebruik, opleveren, maken de keuze gemakkelijk. Het gewicht van den mitrailleur 1) met drievoet, te zamen 54.5 K. G., vormt een zoo kleine belasting, dat, wat het draag vermogen der te bezigen paarden betreft, met zeer geringe eischen kan worden volstaan en, zooals de commissie bij de proefnemingen zoowel te Meester-Cornelis als te Batoe-djadjar is gebleken, in geval van nood voor dadelijke hulp het eerste het beste kampongpaard kan invallen. Wordt door de geringere eischen, welke aan de draagpaarden behoeven te worden gesteld, reeds het voordeel verkregen, dat de aanvulling van in oorlogstijd te lijden verliezen weinig be zwaren zal opleveren, voor vredestijd zijn de voordeelen der gemakkelijke aanschaffing der benoodigde draagdieren nog van grooter economische beteekenis, omdat dientengevolge zonder eenig bezwaar voor de vredesorganisatie met een minimum aantal draagdierenbenoodigd voor de oefening van de mitrailleur com pagnieën, kan worden volstaan. De aanschaffing van de bij mo bilisatie meer benoodigde paarden kan gemakkelijk worden voor bereid, terwijl, door bij de te houden groote manoeuvres een enkele maal beurtelings een mitrailleur compagnie op oorlogssterkte te brengen, 'zoowel het practisch gebruik van een voltallige mi trailleurcompagnie beoefend, als de deugdelijkheid der getroffen mobilisatievoorbereiding beproefd kan worden. Vergelijkt men hiermede de veel meer omslachtige maat regelen, welke voor den overgang van de vredes- tot de oorlogs organisatie van een uit militaire dragers samengestelde mitrail leurcompagnie noodig zijn, dan treden de voordeelen, welke het bezigen van draagpaarden ook in dit opzicht heeft, helder in het licht. Voor het tactisch gebruik bij de veldtroepen kan door het vervoer op aan de hand geleide paarden een veel beknopter 1) met gevulden watermantel.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 365