109 - De uitkomsten, met de cavaleriemitrailleurs bij het einde der oefening verkregen, leerden, dat de met Sandelhout- en Prean- ger-paarden geremonteerde sectie 1), wat haar beweeglijkheid betrof, aan de hoogstgestelde eischen beantwoordde, daar zij zoowel in vlak als in geaccidenteerd terrein een snelheid van be- weging kon ontwikkelen, ruim voldoende om zelfs een zeer kleine cavalerieafdeeling in alle gangen te volgen, terwijl ook de ge schiktheid tot het overwinnen van terreinhindernissen daarmede volkomen gelijk stond. Heggen, slooten enz. werden door de mi- trailleurdraagpaarden vlot genomen. Bij een gehouden manoeuvre in bergterrein, waarbij de ca- valeriemitrailleursec-tie, aan een infanreriedetachement (sterk 3 compagnieën) toegevoegd nadat door gemis aan cavalerie vrij plotseling op vijandelijke infanterie was gestooten de opdracht kreeg, ter inleiding van een omvattenden aanval, op een ver voorgelegen domineerend punt in stelling te komen, verklaarde- de detachementscommandant de snelheid, waarmede de cava leriemitrailleurs dwars door het geaccidenteerd terrein aan deze opdracht voldeden, boven zijn lof verheven. Bij met de cavaleriesectie gehouden zwemproeven, waarbij 2 Skoda-mitrailleurs op één paard werden vervoerd, bleek de belasting aan dood gewicht te groot en tevens, dat het in het algemeen noodzakelijk is, vóór het overzwemmen van breede- en diepe rivieren, de draagpaarden voor de helft van het te vervoeren dood gewicht te ontlasten en de andere helft boven op den rug te bevestigen. De draagproeven met de infanteriemitrailleurs werden mee- rendeels vergelijkend met draagpaarden en dragers gehouden. Tot draagpaard dienden plaatselijk voor elke oefening ingehuurde paarden van de inlandsche bevolking, zoodat een groote ver scheidenheid in soort en afmetingen zich onder de bij de proe ven gebezigde paarden voordeed. Yoor dragers werden te Meester-Cornelis de inlandsche fu ll Voor draagpaarden werden grootendeels Preanger-paarden gebezigd, om dat deze zich door hun bouw en over het algemeen rustiger temperament,, beter nog dan het zuivere Sandelhout-type, voor draagpaard bij de cavalerie mitrailleurs eigenen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 367