110 seliers, ingedeeld bij de infanteriemitrailleurafdeelingen, en te Batoe-djadjar draagkoelies gebezigd. Afgescheiden van de aanvankelijk mindere geschiktheid van de inlandsche fuseliers voor dragers, bleek toch ook uit de te Meester-Cornelis gehouden beproeving maar beter nog uit de met geoefende dragers gehouden proeven te Batoe-djadjar hoe, bij een indeeling van het mitrailleurmaterieel in twee mansvrachten van 36 a 42 K. G. 1), bij deze vervoerwijze de mitrailleurs de infanterie overal kunnen volgen. Ook de marschsnelheid op den langen weg was ruim voldoende. De te Batoe-djadjar ingehuurde draagkoelies bleken het gemak kelijkst grootere afstanden langs de toegen te kunnen afleggen, wanneer hun werd toegestaan daarbij hun eigenaardig vlug tempo te volgen, hetwelk echter voor de infanterie, als marsch- tempo op den langen weg, te snel is. Dat, niettegenstaande bij de proefmarschen met de infanterie meermalen groote afstanden (20 en 24 K. M.) werden afgelegd en daarbij, zoowel als bij de manoeuvres, door zeer geaccidenteerd terrein werd geageerd, het vervoer der mitrailleurs van de gebe zigde dragers geen al te groote inspanning eischte, mag daaruit worden afgeleid, dat gedurende den geheelen duur der proeven te Batoe-djadjar zich bijna uitsluitend dezelfde personen voor draagdiensten aanmeldden, tegen een betaling van 0.15 a ƒ0.30 per oefening, al naar gelang van den duur. Wat de geschiktheid betreft om de infanterie door het terrein te volgen, bleek de vervoerwijze op draagpaarden slechts weinig achter te staan bij die door dragers. Het minst was dit het geval in het bergterrein. In zeer drassig terrein en waar heggen en waterleidingen met hooge en steile oevers moesten worden gepasseerd, bleken de door dragers vervoerde mitrailleurs in het voordeel. Onoverkomelijk behoeven deze terreinmoeilijkheden voor de met draagpaarden uitgeruste infanteriemitrailleurcompagnieën echter niet te zijn, daar de Maxim-mitrailleur (31 K.G.) en de drievoet (Maxim 23.5 K.G.), waar zich deze moeilijkheden voor doen, gemakkelijk elk door een der bedieningsmanschappen over 1) Dg zwaarste vrachtHotchkiss-mitrailleur, zonder foedraal docli met drievoet.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 368