Ill •den schouder gedragen door de voor de belaste paarden moei lijk te passeeren gedeelten konden worden gebracht. Bij de beproeving werd dit dragen door de Europeesche be dieningsmanschappen (met onderlinge aflossing), soms gedurende langeren duur tot 25' lang, zonder bezwaar doorgezet. Wat de geschiktheid der gebezigde paarden aangaat, bleken de door de eigenaren reeds als pikolpaarden gebezigde en de paar den, welke, zooals in de Preanger-bovenlanden veelvuldig ge schiedt, zoowel voor rij- als voor dos-a-dos paard hadden dienst gedaan, zich het meest te eigenen om de infanterie door geac cidenteerd terrein te volgen. Op den langen weg bewogen zich de pikolpaarden met een rustig gelijkmatig tempo, waarop de terreinhellingen slechts weinig invloed hadden. Over het algemeen was het natuurlijke tempo der pikolpaarden, vooral als hun hoogte beneden de maat van 3' 10" viel, voor het gewone marschtempo der infanterie te langzaam en moesten ze, om dit bij te houden, worden voort gedreven. De dos-h-dos paarden pasten hun bewegingstempo gemakke lijker aan dat der infanterie aan, maar ook bij deze bleek, dat, indien paarden werden gebezigd met een geringere schofthoogte dan 3' 10", hun staptempo, om de marschsnelheid der infanterie te kunnen bijhouden, te overijld werd. Hoewel dus in geval van nood, voor aanvulling van in oorlogs tijd geleden verliezen, ook wel kleinere paarden zouden zijn te bezigen, moet, op grond van hetgeen der commissie bij de draag- proeven bleek, voor de normaal bij de infanteriemitrailleurs te bezigen draagpaarden 3' 10" als minimum hoogte worden aan genomen. Het voordeel van de africhting der pikolpaarden in het dragen uitte zich in mindere vermoeidheid; ook de dos-a-dos paarden waren echter gemakkelijk aan de vrachten te wennen, zooals bleek bij de paarden, welke meermalen werden ingehuurd. Wat de vuurvaardigheid betreft, nl. de mogelijkheid om snel uit den marschvorm tot de vuuropening over te gaan, staan beide vervoerwijzen ongeveer gelijk. Gemiddeld ging zulks bij den Maxim-mitrailleur met dragers 5 seconden vlugger dan met paarden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 369