113 Waar mitrailleurs aan een expeditionnaire troepenmacht wor den toegevoegd, zijn ze in de eerste plaats te benutten in die ge vallen, waarin een aanvallend optreden momenteel is uitgesloten, bv. bij landingen als de troepen nog in de sloepen zijn, verken, ningen van rivieren en kusten, transporten te water, enz. Bij een aanval op versterkte stellingen zullen de mitrailleurs met hun bestreken baan slechts zelden ernstige verliezen kunnen toebrengen aan een vijand, die, door schietkokers vurende of in loopgraven goed gedekt opgesteld 1), zich eerst bloot geeft als de stormende infanterie zich gereed maakt de borstwering te beklimmen. Voor het doorschieten van palissadeeringen, zooals de Fransche koloniale troepen in Senegal deden 2), speciaal mitrailleurs mede te nemen, zal wel niemand billijken. Beter te verdedigen is het gebruik der mitrailleurs voor het doel, waarvoor in den oorlog tegen een inlandschen vijand altijd een klein deel der troepen in reserve moet worden gehouden, vooral wanneer daardoor die reserve tot een minimum kan worden teruggebracht om zooveel mogelijk krachten voor den aanval te houden. Gelukt de aanval, dan kunnen, indien geen cavalerie beschikbaar is of om andere redenen van een krachtigere ver volging moet worden afgezien, nog altijd de mitrailleurs voor het onder vuur nemen van den vluchtenden vijand worden gebezigd. Dezelfde grondgedachte kan ook leiden tot het toevoegen van enkele mitrailleurs aan kleine colonnes, welke zich ver in het binnenland wagen, en, nog meer uitgebreid, tot het achterlaten van de mitrailleurs in de bivouaks om de uitrukkende afdeelingen zoo sterk mogelijk te maken. Yoornamelijk zullen de mitrailleurs er dus indirect toe kunnen bijdragen, om de aanvalskracht van onze troepen in de te voeren Indische oorlogen te verhoogen. Hoe echter ook gebruikt, zal er bij de toevoeging van mi trailleurs ernstig tegen moeten worden gewaakt, dat, door te 1) »Der Kampf mit gut gedeckten dünnen Schützenlinien ist im Ailgemeinen »zu vermeiden. Er erfordert einen groszen Munitionsauf'wand, der nicht im »Verhaltniss zu den Treffergebnissen steht". Punt 189 Exerzirreglement für Maschinengewehrabtheilungen 1902. 2) Kriegstechnische Zeitschrift 1902 blz. 140. 8

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 371