114 steunen op de groote defensieve kracht dezer wapenen, de offen sieve geest, welke ons optreden tegen een inlandschen vijand moet bezielen, wordt benadeeld. Bij de uitrusting van expeditiën en excursiën zal dus tel kens in de eerste plaats de wenschelijkheid van het toedeelen van mitrailleurs overwogen moeten worden en in de tweede plaats welke vervoenoijze daarbij zal worden toegepast. Op den voorgrond kan wel gesteld worden, dat, in verband met hetgeen hierboven omtrent het gebruik der mitrailleurs tegen een inlandschen vijand werd vermeld, die vervoerwijze gebaseerd moet zijn op een uitsluitend gebruik als infanterie- mitrailleurs. In aanmerking genomen hunne veel geringere beteekenis voor den oorlog tegen den inlandschen vijand en het hoofddoel hunner invoering bij het Indische leger, moet de organisatie der mi trailleurs overwegendzoo niet uitsluitend, gegrond zijn op het gebruik tegen een buitenlandschen vijand, zoodat bij de invoe ring dezer nieuwe veldwapenen het organieke vraagstuk, om op evenredige wijze met de tweeledige taak van het leger reke ning te houden, gemakkelijk is op te lossen. Van dit standpunt gezien, moet het dan ook als een bijko mend voordeel der voor de infanteriemitrailleurs bij het veld leger op Java gekozen vervoerwijze worden beschouwd, dat zij zich tevens bijzonder eigent als de normale voor den oorlog tegen een inlandschen vijand. Om aan te toonen in hoeverre aan het vaststellen van een normale vervoerwijze voor koloniale oorlogen waarde kan worden gehecht, behoeven niet de verschillende vervoerwijzen voor de mitrailleurs, welke door het Engelsche leger werden toegepast 1), in herinnering te worden gebracht; onze eigen Indische krijgs geschiedenis toont op het gebied der bij de expeditionnaire troepen gebezigde transportmiddelen verscheidenheid genoeg; overwegend was daarbij echter het gebruik van dragers. Als een goede zijde van het vermeerderen der bezwaren bij de aanvulling van het dragerspersoneel, deels ten gevolge van een vermeerderde actie van het Indische leger gelijktijdig op verschillende punten in den archipel, mag het zeker wel worden 1) Zie blz. 88.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 372