115 gerekend, dat daardoor de pogingen, om waar mogelijk minder afhankelijk te worden van deze in het Indische leger bijna traditioneele vervoerwijze, met meer kracht worden doorgedreven. Het gebruik van draagpaarden bij den trein te Atjeh en bij den thans reeds gedeeltelijk opgerichten transporttrein zijn van dit ernstig streven de bewijzen. Stellen die pogingen, zooals te verwachten is, de mogelijkheid tot een veel meer algemeen gebruik van draagdieren dan thans het geval is, ook voor onze koloniale oorlogen, in een helder daglicht, dan zal de waardeering van de daaraan verbonden voordeelen op den duur aan die draagwijze ook in ons leger het burgerrecht verzekeren. Worden er van de bij het veldleger op Java ingedeelde in- fanteriemitrailleurcompagnieën één of meer gemobiliseerd voor •een kolonialen oorlog, dan kan, aangezien alsdan niet het mede voeren bij de afdeeling van een zoo grooten munitievoorraad, als voor een oorlog tegen een buitenlandschen vijand werd uit getrokken 1), wordt vereischt, met een geringer aantal munitie- draagpaarden, ja in de meeste gevallen met het aantal der vredesorganisatie worden volstaan. Eischt in dat geval de overgang tot de oorlogsorganisatie geen ingrijpende voorzieningen, anders zal het zijn indien een dnfanteriemitrailleurcompagnie moet worden uitgerust voor een expeditie, waarbij het gebruik van dragers noodzakelijk is. De dragers zullen, voor zooveel het vervoer der mitrailleurs en een deel der munitie betreft, zoo mogelijk militairen moeten zijn, wil men verzekerd zijn van den steun der mitrailleurs in kritieke momenten, het hoofddoel hunner aanwezigheid bij de expeditionnaire troepenmacht. Hiervoor alleen echter een bepaalde categorie van militairen in het leger in te voeren, gaat niet aan, zoodat bij mobilisatie voor een kolonialen oorlog zoonoodig daarvoor öf een deel der inlandsche draagpaardgeleiders bij de mitrailleurcompagnieën öf vrijwilligers uit de infanterie moeten worden genomen, die dan tijdelijk op gelijke wijze als de inlandsche geleiders worden bewapend en vóór hun vertrek te velde, behoorlijk in het dragen 1) Zie ook punt 629 E. R.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 373