120 detachementen, buiten het brigadeverband van het veldleger, de organieke indeeling ook voor het gevecht zou kunnen worden gehandhaafd. Nu is echter een splitsing van organieke eenheden voor oorlogsgebruik altijd minder gevaarlijk dan een samenvoeging van verschillende deelen tot één beperkt gevechtsdoel, omdat daarbij de eenheid van handelen moet worden verkregen door één der commandanten van de samenstellende deelen (i. c. een der sectiecommandanten) met de leiding van het geheel te be lasten, waardoor al dadelijk bij het onderdeel zelve een daarvoor niet organiek uitgetrokken vervanger voor het commando moet invallen. Dat, door de beschikking over de mitrailleurs onmiddellijk aan de hoogere bevelvoering te laten, de taak van deze wordt ver zwaard, valt niet te ontkennen. Alle verbeteringen op het ge bied der oorlogsmiddelen hebben hun schaduwzijden, die wel overwogen dienen te worden vóór die verbeteringen worden toegepast. Zoo ook hier. Voert men echtei de mitrailleuis in, dan moeten zij naar eisch worden gebruikt en zoude het niet te billijken zijn, indien het streven om de hoogere bevelvoering niet te verzwaren leidde tot een organieke indeeling, die voor hun tactisch gebruik minder geschikt is. Niet door een verdeeling der infanteriemitrailieurs over de ba taljons, maar door ze brigadesgewijze in compagnieën te ver eenigen kan met de drie bovenvermelde, voor de organieke indeeling te stellen eischen op afdoende wijze worden rekening gehouden. Ook is dit het geval wat de eerste dier eischen betreft, want de vrees, dat dooi' een zoodanige groepeering de infanterie- korpsen niet met een volkomen samenwerking met de mitrail leurs vertrouwd zouden raken en meer nog daardoor de infan teriemitrailieurs langzamerhand van de infanterie zouden ver vreemden en een zelfstandig wapen zouden gaan vormen, is, naar vermeend wordt, ongegrond. Voor dit laatste bestaat weinig kans, omdat de vervoerwijze en organisatie, zoowel als de indeeling bij een der bataljons, als mede het beheer en de aanvulling, de infanteriemitrailieurs be slist tot een integreerend deel van de infanterie maken, terwijl aan het eerste bezwaar door een oordeelkundige vredesindeeling

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 378