30 Dr. Molengraaff schrijft mij Boor ons bureau kregen de betrekkingen van personen, wien iets was overkomen, meestal binnen 24 uren een geheel vertrouwbaar bericht. Be gedrukte, voorloopigelijsten verschenen meestal binnen 2 a 3 dagen na een gevecht. Bese voorloopige berichten werden ten spoedigste door volgende, verbeterde, aangevuld, en binnen weinige dagen verscheen dan eene absoluut juiste mededeeling. Prof. Molengraaff zond mij als voorbeeld toe eene finale lijst van de gevechten langs de Tugela (en Spioenkop), die wel als een goed voorbeeld kan dienen, omdat de inlichtingen verza meld zijn onder moeilijke omstandigheden, en er, naar ik geloof, in deze finale lijsten geene fouten meer zijn. Deze lange lijsten bevatten nu allereerst de opgave der nummers der vroegere lijsten deze gevechten betreffende, en weike dus door deze, waar noodig, aangevuld en verbeterd wer den. Deze finale opgave is gedateerd van 21 Februari 1900, dus nog geen volle maand na de plaats gehad hebbende ge vechten (17 tot en met 26 Januari 1900) en bevat alle opgaven voor de betrekkingen van den overledene van belang, zoo ook de plaats, waar het lijk begraven is, en c. q. de opgave van het hospitaal, waar hij overleden is; bij direct sneuvelen: wie het lijk herkend heeft enz. De nauwkeurigheid dezer opgave wekt te meer bewondering, doordat er steeds zoovele burgers met een zelfden naam op voorkomen. Bovenstaande mededeelingen geven, naar ik hoop, een hel der inzicht in den werkkring van het informatiebureau, en de accuratesse, welke bereikt werd door de min of meer „bu sinesslike" wijze, waarop het werkte. Dit laatste natuurlijk als lof, want het behoeft geen lang betoog, dat eene dergelijke snelheid in afdoening van zaken alleen bereikt kan worden, doordat gebruik gemaakt werd van alle hulpmiddelen, die het moderne handelsverkeer te zijner beschikking stelt. Wij allen weten, kunnen het althans weten, dat in staten met een langer verleden achter zich, om maar met Nederlandsch-Indië te be ginnen, de conventioneele en conservatieve inrichtingswij ze der gouvernementeele bureaux en rijksinstellingen het groote strui-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 38