137 Duitschland 18000 1). Japan schijnt bij de mitrailleurorganisatiën de Duitsche tot voorbeeld te nemen. Neemt men voorts in aanmerking, dat deze getallen zijn vastgesteld voor strijdmachten, welker uitrusting in hoofdzaak gebaseerd is op den aauvallenden strijd, waarbij wel is waar de munitieaanvulling moeilijker, maar daarentegen niet zulk een ver doorgevoerd gebruik van de mitrailleurs mogelijk is, terwijl juist in den door het Indische leger te voeren verde digenden oorlog het tegenovergestelde mag worden verwacht, dan vermeent de commissie, dat met bovenvermelde factoren op evenredige wijze is rekening gehouden, indien voorloopig de bij de mitrailleurcompagnieën mede te voeren munitieuitrusting op 12500 patronen per mitrailleur wordt vastgesteld. Uit de nadere ondervinding omtrent het tactisch gebruik dei- mitrailleurs, welke zal worden verkregen door de proefafdeelingen aan troepenmanoeuvres op groote schaal te doen deelnemen, kan worden afgeleid of wellicht die munitieuitrusting in de toekomst uitbreiding behoeft. Niet alleen de practische bezwaren, verbonden aan het in eerste linie medevoeren van een zoo grooten munitievoorraad, maar ook de omstandigheid, dat aan de munitieaanvulling op het ge- vechtsveld het opnieuw vullen van lediggeschoten patroonbanden verbonden is, maken het noodzakelijk de munitieuitrusting bij de compagnie te echelonneeren in: 1) De munitieuitrusting der Duitsche mitrailleurafdeelingen is niet ge publiceerd. In een artikel in Streffleur's Oesterreiehisehe Militare Zeitschrift 1902 blz. 54 wordt zij op 9000 patronen per mitrailleur berekend. In verband met het aantal patronen volgens het schietvoorsehrift (100.000 scherpe en 100.000 losse patronen per 6 mitrailleurs) jaarlijks voor de schietoefeningen uitge trokken, is dit getal vermoedelijk veel te laag. Juister schijnen de gegevens vermeld op blz. 144 van het Kriegstechnische Zeitschrift 1902, volgens welke per affuit en voorwagen 8000 en per munitiewagen 20 000 patronen worden medegevoerd, hetgeen volgens de in het exercitiereglement aangegeven sa menstelling van de afdeeling uit 6 mitrailleurs en 3 munitiewagens, leidt tot 18000 patronen per mitrailleur. Ook bet type der voertuigen, volgens de daarvan gegeven afbeelding in ,>Das Maxim-Maschinengewehr und seine Verwendung" 2e druk 1903, pleit voor de meerdere juistheid van dit laatste aantal. De daarin voorkomende munitiewagen (vermoedelijk een ter beproeving bij het Duitsche leger ver vaardigd model) is ingericht voor het medevoeren van 12000 patronen. Bij het gebruik van dergelijke munitiewagens zou dan de uitrusting 14000 patronen per mitrailleur bedragen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 395