139 Yoor de overige 5300 patronen per mitrailleur bij den gevechts- treinacht de commissie om de ondervolgende redenen het vervoer in patrooncaissons het meest doelmatig 1'. wordt door die vervoerwijze een besparing aan personeel en paarden verkregen, welke niet alleen tot een uit een financieel oogpunt gunstigere organisatie leidt, maar ook voor de aanvul ling, verpleging en algemeene beweeglijkheid der mitrailleur compagnieën, alsmede voor het gemakkelijke toezicht op de mu nitie, van gewicht is; 2'. brengt het vervoer van de geheele munitieuitrusting op draagpaarden het in voorraad houden van een zeer groot aantal draagbare munitiekistjes, draagzadels en draagbeugels mede, zoo dat, indien zooals later zal blijken per patrooncaisson 10.600 patronen worden medegevoerd, de aanschaffingskosten dier voer tuigen reeds geringer zullen zijn dan die voor de anders voor elke caisson meerder benoodigde 24 munitiekistjes, 6 draagzadels en 12 draagbeugels; 3'. moeten toch bij den gevechtstrein een aantal artikelen, worden medegevoerd, welke beter op voertuigen dan op draag paarden kunnen worden geladen, als bv. de reserveloopen, de patroonbandvuller, het kreedek, enz 1). Door deze voorwerpen op caissons te laden kan bovendien aan de munitiepaarden een gelijkvormige bepakking worden gegeven. Aan deze voordeelen van het gebruik van patrooncaissons bij den gevechtstrein zou nog kunnen worden toegevoegd, dat daarbij, een eventueele latere vermeerdering van de munitieuitrusting zonder noemenswaardige uitbreiding van de organisatie aan per soneel kan geschieden. In verband met den ruimen munitievoorraadwelke bij het ge vechtsechelon is ingedeeld, ziet de commissie vooralsnog in het bezigen van voertuigen bij den gevechtstrein geen gevaar voor een tijdelijk munitiegebrek in de vuurlinie. Blijkt zulks bij een doorgezette beproeving met de voorgestelde organisatie wèl het geval te zijn, dan zal het overweging ver dienen of, voor 't geval de caissons op te grooten afstand moeten achterblijven, niet éénradige brancards kunnen worden gebezigd, 1) Zie de voorgestelde bepakking van de patroon- en voorraadcaissons in. Bijlage VI.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 397