140 waarop de aanvullings-munitie aan de van het gevechtsechelon komende pakpaarden met lediggeschoten munitiekisten wordt te gemoet gevoerd. Op dergelijke voertuigen van het type als op figuur 4 aan gegeven, welke o. a. door de Engelschen en Franschen in 1860 tijdens den oorlog in China werden gebezigd 1), zouden 8 munitie kistjes a 450 patronen, totaal wegende 116 K.G., gemakkelijk kun nen worden vervoerd, waartoe hóógstens 2 man noodig zouden zijn. Eén brancard per sectie zal dus eventueel ruim voldoende zijn. Uit eenige zeer voorloopige proeven met een dergelijk éénradig voertuig mag worden afgeleid, dat voor het munitievervoer als hierbovenbedoeld deze voertuigen wel zullen voldoen; met het oog op het gebruik in drassig terrein, alsmede voor het over trekken van slooten welke slechts met een enkelen boomstam zijn overbrugd, zal het aanbeveling verdienen het rad van een breeden, concaven radband te voorzien. Naar reeds gezegd werd, acht de commissie voor het oogen- blik de indeeling van dergelijke voertuigen bij den gevechtstrein niet noodzakelijk en meent zij, dat kan worden volstaan met op de patrooncaissons eenige draagstokken mede te voeren, waaraan, vooi het geval die voertuigen op het gevechtsveld te ver moeten achterblijven, de aanvullingsmunitie een eind weegs aan het ge vechtsechelon kan worden te gemoet gevoerd. Willen de munitievoertuigen aan hun bestemming beantwoor den, dan is het noodzakelijk daarvoor speciaal te vervaardigen caissons te bezigen, o. a. ingericht voor de daarin te vervoeren munitie, zoodat de gevulde patroonbanden in vakken komen te rusten en geen verdere verpakking behoeven. Een lichte, ste vige constructie, zoodat zonder nadeel voor de beweeglijkheid de belasting tot 400 K.G. kan worden opgevoerd, is uit den aard der zaak een vereischte. Bij de verdeeling van de patronen over de munitiekistjes is na tuurlijk, behalve op de voor de bepakking der munitiedraagpaar- den te stellen eischen, evenzeer gelet op den patroonaanvoer naar de vuurlinie door de patroondragers. Hierbij was een zoo min mogelijk ruimte innemende en lichte verpakking van den door één 1) Zie o. a. M. A. Rocard. »Des transpoz'ts a dos d'hommes dans lesexpe- editions militaires" blz. 711, aan welk werkje figuur 4 is ontleend.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 398