141 - man aan te voeren patroonvoorraad een dringende eisch. Met al die factoren wordt door een verpakking van 2 aaneenhaak- bare patroonbanden a 225 patronen, d. i. 450 patronen in één munitiekistje, op doelmatige wijze rekening gehouden. Behalve toch dat daarbij de belasting der pakpaarden 3.5 K.G-. lichter is dan bij het gebruik van patroonkistjes a 225 patronen het geval zou zijn, wordt tevens binnen een te stellen maximum van 15 K.G-. waarmede een patroondrager is te belasten, indien de munitiekistjes aan de hand moeten worden vervoerd een zoo compact mogelijke verpakking verkregen. Door, instede van banden van 450 patronen, aaneenhaakbare banden van 225 patronen te bezigen, worden de bezwaren, welke te lange banden op zouden leveren, vermeden. Hoewel dus met een toevoer van aan de hand gedragen mu nitiekistjes door enkele personen rekening is gehouden, verdient toch het beginsel, dat aan de invoering van de munitieslede in Duitschland ten grondslag heeft gelegen, nl. om de munitie niet druppelsgewijze, maar telkens in zoo groot mogelijke hoeveelheid te gelijk in de vuurlinie te brengen, uit een tactisch oogpunt voor de normale aanvoerwijze verre de voorkeur. Gelet op het vervoer van de munitie op draagpaarden en het bezigen van inlandsche militairen als patroonaandragers, komt daarom het vervoer van minstens een drietal patroonkistjes (1350 patronen) aan een draagstok 1) der commissie zeer doelmatig voor. Bij de Duitsche munitieslede, .welke trouwens toch niet op de draagpaarden zoude zijn mede te voeren, steekt het hierboven gekozen draagmiddel gunstig af door zijn lichtheid, terwijl van het voortsleepen van munitiesleden, om de zichtbaarheid van den mu- nitieaanvoer te verminderen, niet te veel moet worden verwacht, aangezien de terreingesteldheid slechts bij uitzondering daartoe gunstig zal zijn. Of, daar waar zulks niet het geval is, het spannen van paarden voor de sleden 2) aan het doel (vermindering van de zichtbaarheid) bevorderlijk is, moet worden betwijfeld. Door het bezigen van verdeelbare draagstokken kunnen deze zoonoodig 3) tevens worden gebezigd voor het over den schouder 1) waarmede de patroonaandragers worden uitgerust. 2) Exerzirreglement für Maschinengewehrabtheilungen. Punt 229. 3) o. a. als een der patroondragers buiten gevecht wordt gesteld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 399