143 Dat echter uit éénzelfden loop een zeer groot aantal schoten kan worden gedaan, bleek reeds uit het vermelde resultaat der te Batoe-djadjar gehouden proeven, volgens hetwelk de loop van den bij de schietproeven gebezigden mitrailleur, nadat daaruit 10.000 schoten waren gedaan, niet merkbaar had geleden. Hetzelfde werd in het voorjaar van 1901 bij de beproeving van een Maxim-mitrailleur te Scheveningen geconstateerd bij een loop, waaruit 8500 schoten waren gedaan. Sterker nog pleit voor de betrekkelijk geringe slijtage, welke de mitrailleurloopen bij behoorlijke waterafkoeling ondergaan, dat de loop van den Skoda-mitrailleur, welke medio 1900 te Scheveningen werd beproefd, nadat daaruit 25000 schoten waren gedaan, nog niet verwisseld behoefde te worden 1). Het commissielid, de kapitein H. A. Termijtelen, zag aan de fabriek te Pilsen met een Skoda-mitrailleur vuren, waarmede op dat tijdstip, volgens het beweren van den fabrikant, uit éénzelf den loop reeds 30.000 schoten waren afgegeven. Juiste gegevens betreffende het maximum aantal schoten, hetwelk uit één loop kan worden afgegeven, zullen eerst kunnen worden verkregen, nadat van de proefmitrailleurs een meer langdurig gebruik is gemaakt. Hiertoe zal het noodig zijn, dat bij de proefafdeelingen nauwkeurig aanteekening wordt gehouden van het aantal patronen, uit elk der mitrailleurs bij de oefeningen verschoten. Zoolang deze gegevens ontbreken, acht de commissie het raadzaam het voorbeeld van Zwitserland te volgen en per mitrail leur op 2 reserveloopen te rekenen 2), waardoor de zekerheid bestaat, dat, afgescheiden van den toestand waarin de loop zich op het tijdstip van mobilisatie bevindt ten gevolge van het gebruik bij de schietoefeningen, voor het oorlogsgebruik tenminste een tweetal geheel gave loopen voor eiken mitrailleur beschikbaar zijn. Behalve de reserveloopen, dienen nog een aantal verwissel- stukken voor het mechanisme te worden medegevoerd, waar- 1) Zie het rapport omtrent de beproeving van den mitrailleur »Skoda" dd. 's Gravenhage 21 September 19J0. 2) Zie voor de bepakking van de Zwitsersche munitiewagensSehweizerische Monatscbrift für Offiziere aller Waffen 1900 blz 108 en Vorsehriften für den Dienst und die Ausbildung der Sehvveizerischen berittenen Mitrailleurtruppe blz. 151 en volgende.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 401