145 en op een, veel grootere stevigheid vereischend, gebruik bij de cavalerie berekend zijn. Geen der bij het leger in gebruik zijnde modellen van draag- bokken en draagzadels, ook niet het sedert bij de treincom- pagnie ingevoerde zg. Atjeh-treinzadel 1), kwam der commis sie doelmatig voor om als mitrailleurdraagzadel te worden ingericht, zoodat het ontwerpen van een eigen bepakkingswijze onvermijdelijk was. Als resultaat der zoowel in vlak als in iergterrein gehouden draagproeven met verschillende bepakkingswijzen, kan de com missie de voor het vervoer van het Maxim-materieel bij de infanterie in Bijlage YII voorgestelde zadeltypen aanbevelen. Het zadeltype A, voor het vervoer van een Maxim-mitrailleur met drievoet en kistje met toebehooren, is ontworpen in den geest van een in de Preanger-bovenlanden gebruikelijk draag- zadel en voorzien van afhaakbare draagbeugels. Het gewicht van het volgens de aanwijzingen der com missie geconstrueerde model bedraagt met beugels 9.20 K. G. Door echter het metalen geraamte van het zadel uit rechthoekig gebogen staal te vervaardigen, over welk materiaal tijdens den aanmaak der modellen niet kon worden beschikt, kan, zonder de stevigheid van het geheel te verminderen, nog een aanmerkelijke gewichtsvermindering worden verkregen. Het zadeltype B, ingericht voor het vervoer van 4 munitie kistjes, elk van 450 patronen in 2 banden, is volgens hetzelfde systeem vervaardigd, doch met vaste draagbeugels. Het gewicht van het model, dat, evenals het bovenvermelde type, bij gebruik van meer doelmatig materiaal nog voor ver mindering vatbaar is, bedraagt 9.00 K.G. Het zadeltype C, vervaardigd naar het model der door de firma Krupp bij het snelvuurberggeschut geleverde pakzadels, eigent zich het best voor het gebruik met losse draagbeugels. Het model, dat de commissie liet aanmaken weegt zonder beu gels 3.9 K.G., de daarbij behoorende Maxim-munitiedraagbeugels per stel 8.1 K.G. en de beugels voor het vervoer van den Maxim- 1) Een model van zulk een zadel ontving de commissie medio Augustus 1902 in bruikleen van het Hoofdbureau der Militaire Administratie. 10

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 403