mitrailleur benevens den drievoet en het kistje met toebehooren 2.3 -}- 3.5 5.8 K.G., terwijl de zadelkussens 1) 3.1 K.G. wegen. Ter beoordeeling van bovenstaande zadelgewichten diene, dat de „draagbok No. 2", bij de gevechtstreinen der infanterie in gebruik, 8.4 K.G. en de draagbok van het pakpaard met genees kundig materieel bij de cavalerie 7.5 K.G. weegt. Bij de draagproeven met de hierboven vermelde zadeltypen A en B kenmerkten de gebezigde draagpaarden, welke hoogstens 3' 10" maten maar doorgaans kleiner waren, zich door een groote verscheidenheid in lichaamsbouw. Niettemin bleken de zadels daarbij over het algemeen zeer goed te voldoen. Het zadeltype G werd eerst na terugkomst van Batoe-djadjar vervaardigd, dus op een tijdstip, toen de proeven met draag paarden bij de infanteriemitrailleurs reeds grootendeels geëin digd waren. De, wel is waar op een kortere beproeving gebaseerde, onder vinding met dit zadeltype wettigt evenwel de verwachting, dat het zich zeer goed zal eigenen voor het vervoer van het materieel bij de infanteriemitrailleurs. Eerst op een op ruimer schaal voortgezette beproeving van de beide voor draagzadels ontwor pen hoofdtypendan waartoe de commissie in verband met de beschikbare middelen in staat was, kan echter een beslissend oordeel worden gegrond, welk dezer beide typen voor eene definitieve invoering in aanmerking moet worden gebracht. Raad zaam wordt het daarom geacht om, indien tot de oprich ting van een met draagpaarden uitgeruste Maxim-proefafdee- ling wordt overgegaan, daarbij beide hoofdtypen in beproeving te nemenmet geringe kosten kunnen de daartoe benoodigde proef- zadels in Indië worden aangemaakt. Of de draagzadels met dekensdan wel met losse zadelkussens op de wijze als zulks bij de nieuwe „Kruppsche draagzadels" der bergartillerie geschiedt, gebruikt moeten worden, zal voor de %/hwtene-mitrailleurs bij een nadere beproeving tevens nog een punt van onderzoek moeten uitmaken, aangezien de commissie in deze bij de door haar gehouden proeven geen beslissende re sultaten kreeg. nl. de aan de buitenzijde met leder bekleede zadelkussens. De bij de proefneming gebruikte zadelkussens van goeni wogen 2 a 2.6 K.G. per stel.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 404