147 De voor die proeven ingehuurde draagpaarden vertoonden, on der de kenmerken van een weinig zorgzame behandeling, dikwijls ■op verschillende plaatsen van schoft en rug de min of meer groote litteekenen van slecht genezen drukkingenzoodat het dikwijls zeer moeilijk was uit te maken, of de bij het einde van een marsch of oefening op die plaatsen geconstateerde her- ■nieuiode ontsteking wel uitsluitend aan de mitrailleurbepakking .moest worden toegeschreven. Over het algemeen werden echter bij de gehouden draagproeven bij het gebruik van zadelkussens de minste drukkingen verkregen. De dekens bieden het voordeel, dat de zadels dichter op den rug der paarden komen te liggen. Het opzadelen vereischt evenwel meer toezicht en is minder eenvoudig, welke nadeelen zich vooral zullen doen gevoelen, indien bij gebrekkige verlichting of met grooten spoed moet worden opgezadeld. Door het gebruik van zadelkussenswelke met riempjes aan de zadels worden bevestigd, wordt het opzadelen zeer vereenvoudigd. De met leder bekleede buitenzijde belet bij regen een spoedig doorweeken der kussens. Yoor de vulling, welke door de ge leiders geschiedt en naar behoefte vernieuwd wordt, kunnen distroodroge alang-alangklapperbastvezels e. d. worden gebezigd. Dekens vereischen bovendien gedurende den marsch dikwijls voorziening, omdat zij verschuiven, wat zich bij zadelkussens niet voordoet. Blijkens de opgedane ondervinding, zijn uitgeplozen klapper bastvezels 1) zeer geschikt voor de kussenvulling, omdat ze vrij veerkrachtig zijn, niet spoedig vocht opnemen en niet gauw samenpakken. Hoofdzaak bij de vulling is er op te letten, dat de hoeken van de kussens goed gevuld worden. Het vastzetten van de vulling, door de kussens door te naaien, waardoor het gevaar voor drukkingen wordt vergroot, is alsdan niet noodig. Dat dit laatste inderdaad het geval is, moet worden afgeleid uit de drukkingen bij de draagproeven te Batoe-djadjar verkregen bij het gebruik van doorgenaaide zadelkussens, in tegenstelling met het uiterst gunstig resultaat in dit opzicht bij de gelijktijdig te Meester-Cornelis gehouden draagproeven verkregen, waarbij 1) In de Nederlandsche industrie, als grondstof voor raatten, vloerkleeden enz., onder den naam van ikokoshaar" bekend.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 405