148 van de 28 malen dat met paarden werd gemarcheerd, bij het gebruik van niet doorgenaaide kussens, geen enkele drukking werd waargenomen. Naar de commissie vernam, schijnt op de land bouwondernemingen in de Preanger Regentschappen dezelfde ondervinding te zijn opgedaan bij het gebruik van klapperbast vezels voor de vulling van de zadelkussens der draagpaarden In het bijzonder meent de commissie de aandacht te moeten vestigen op de voordeelen, welke de toepassing van draagbeugels bij de mitrailleurbepakking oplevert. Deze zijn 1'. wat den mitrailleur en den drievoet betreft, naast een ste vige en vaste bevestiging aan het draagzadel, de mogelijkheid tot een zeer snel op- en «/"laden van het materieel. Gemiddeld duurde het vuurvaardig maken en het wederom opladen, blijkens het reeds vermelde, bij den Maxim-mitrailleur,. gepakt op het zadeltype A, resp. slechts 45 en 50 seconden. 2'. voor de munitiebepakking, de mogelijkheid aan de patroon kistjes een uiterst lichte constructie te geven, hetgeen voor den mu nitietoevoer aan de vuurlinie door patroonaandragers een groot voordeel is. Ook laat het gebruik van draagbeugels beter een gedeeltelijke ontlasting van de munitiepakpaarden toe. Of losse draagbeugels worden gebezigd, dan wel of de beugels, als een voortzetting van de metalen banden welke de stegen van het zadel bijeenhouden, met dit laatste vast zijn verbonden, levert voor het practisch gebruik bij de infanterie geen overwegend verschil op; alleen zij vermeld, dat de losse draagbeugels het voor deel van vereenvoudiging van het materieel bieden, daar alsdan met één model zadel, zoowel voor den mitrailleur als voor de munitie, kan worden volstaan, hetgeen te velde het verwisselen van defecte en het medevoeren van reservezadels verge makkelijkt. Bij het bezigen van vaste beugels vormt de bepakking een steviger geheel en kan het zadel eenigszins lichter worden gebouwd. In de bepakking van alle draagpaarden zijn voorts begrepen een ration gaba (noodration) en een reservehoefbeslag Ten einde verzekerd te zijn, dat onder alle omstandigheden over een voldoende hoeveelheid water tot bijvulling van den

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 406