160 een maximumdat niet kan worden overschreden, wil het aantal' troepenpaarden niet ongeëvenredigd worden aan de gevechts- waarde van de mitrailleurs 1). Op grond hiervan meent de commissie dan ook, dat een aantal van 4 draagpaarden per mitrailleureenheid de uiterste grens is, waartoe de organisatie kan gaan. Dit maximum voor het aan tal te bezigen draagpaarden, de grootste belasting aan dood gewicht per paard en de gewichten van het te vervoeren mate rieel vormen dus de factoren, die den bij het gevechtsechelon mede te voeren munitievoorraad beheerschen. Wat de belasting aan dood gewicht betreft, is der commissie bij de proeven in het terrein gebleken, dat deze voor de Sandel hout- en Preanger- cavaleriepaarden bij de hereden mitrailleurs gemiddeld op 65 K. G. met inbegrip van het draagtuig 2) moet worden gesteld, doch dat voor de munitiepaarden met het oog op de meer compacte belasting tot een gewicht van 68 E. G-. kan worden gegaan. Met deze belasting konden de draagpaar den de cavalerie nog in alle gangen en over alle terreinen volgen en behoeft geen vrees voor een ongeëvenredigd snel verslijten der draagpaarden te bestaan. Neemt men nu in aanmerking, dat de Maxim-mitrailleur met gevulden watermantel reeds 31 K. G. weegt, en dat de belasting ter weerszijden van het zadel gelijk moet zijn, dan blijkt reeds dadelijk, dat binnen de hierboven aangegeven belastingsgrenzen op één Sandelhout- of Preanger- draagpaard niet de mitrailleur en de drievoet kunnen worden vervoerd, maar dat voor eene der gelijke draagwijze grootere paarden (Australische ponies) worden vereischt. Bij het uitsluitend gebruik van Sandelhout- en Preanger-draag paarden zouden de mitrailleur en de drievoet elk op één paard moeten worden vervoerd en de belasting met munitie, bussen met water tot bijvulling van den watermantel en het gereedschaps- 1) De kapitein Ch. Sarasin komt in zijn voorstel tot reorganisatie van de Zwitsersehe bereden mitrailleurcompagnie (8 Maxims) tot 153 paarden. Zie Bijlage II. 2) nl. draagzadel met draagbeugels, voortuig, broek, staartriem, deken en singels.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 418