164 6. Vervoerwijze van de oorlogsuitrusting aan materieel en munitie. In Bijlage VI is de wijze, waarop de commissie zich voorstelt dat het materieel en de munitie bij de compagnie moeten wor den vervoerd, uitvoerig aangegeven. Als draagzadel tot het vervoer van mitrailleur en drievoet voldeed het door den Maxim-fabrikant geleverde zadel uit stekend. Drukkingen noch schavingen kwamen bij de beproe ving voor. Blijkens de van den fabrikant ontvangen teekeningen, is er op gerekend, dat de zadels met een dekje (schabrak) worden gebruikt. Bij de beproeving werd daarom een deken onder het zadel gelegd,- hetgeen zeer goed voldeed. Zooals onderstaande opgave der belasting van het mitrailleur- paard doet zien, levert het betrekkelijk groote gewicht van het zadel geen bezwaar op bij het gebruik van ponies, die, blijkens een nader te vermelden te Salatiga gehouden beproeving, tot 100 K.Gr. aan dood gewicht kunnen dragen. Ook de overige deelen van het ter beproeving uitgezonden draagtuig bleken doelmatig, met uitzondering van de hennepen singels, welke te hard zijn en daardoor gevaar voor schavingen opleveren. Tijdens de beproeving werden deze singels vervangen door andere, vervaardigd van dezelfde grondstof als die der cavalerie. Om een opdringen van de draagpaarden tegen de paarden van de geleiders te kunnen beletten, verdient het aanbeveling aan den linkerteugel van de draagpaarden een 1 M. langen stok te bevestigen. Ten einde de belasting der munitiedraagpaarden (Preanger) tot 1800 patronen te kunnen opvoeren, moest voor de bereden mitrailleurcompagnie het beginsel worden losgelaten de waterreserve over de munitiepaarden te verdeelen en werd deze op den mitrailleurpony overgebracht. Doelmatig zal het zijn de bus met water bovenop het zadel te vervoeren om te voorkomen, dat bij geheel of gedeeltelijk verbruik van het water het evenwicht der belasting aan weers zijden van het zadel wordt verbroken. Bij een maximum belasting van 100 K.G-. kan, met in acht-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 422