176 - 2'. tot het beschikbaar houden van het personeel, benoodigd voor de nader te> nemen schietproeven baanbepaling Ten einde de zich daarbij mogelijk in de practijk voordoende bezwaren te leeren kennen en deze vóór de definitieve invoering te kunnen opheffen, zal het aanbeveling verdienen de op te richten proefcompagnie in te deelen bij een der bataljons, welke daarvoor in de in Bijlage III aangegeven organieke indeeling in aanmerking zijn gebracht, waarvan het 20e Bataljon infanterie de voorkeur verdient, en overigens de verhouding van den com mandant dezer compagnie tot het bataljonscommando te regelen zooals voor de definitieve organisatie werd voorgesteld. Ten slotte meent de commissie de aandacht te moeten ves tigen op de noodzakelijkheid, de bij bovenbedoelde proefcom pagnie benoodigde draagpaarden in eigen beheer te geven. De aanschaffing van 42 draagpaarden tegen een gemiddelden prijs van f 80 zal daartegen zeker geen financieel bezwaar opleveren. Aan het bezigen van huurpaarden, zooals tot nog toe bij de proefnemingen der commissie geschiedde, zijn de volgende na- deelen verbonden: P. Is de bevolking, blijkens de ondervinding, weinig geneigd goede paarden voor den draagdienst bij de mitrailleurs in huur te geven, zoodat meestal slechts zeer minderwaardige paarden werden verkregen, meermalen zelfs gewonde en kreupele ter beschikking gesteld werden. 2e. Gebeurde het meermalen, dat van de paarden, welke den vorigen dag waren besteld, er des morgens vóór het uitrukken eenige öf niet öf te laat in het kampement verschenen, waar door de afmarsch vertraging ondervond. 3e. Bleken de ingehuurde paarden soms zelden of nog in het geheel niet als draagpaard gebezigd te zijn geworden, zoodat zij zich tegen het opladen verzetten, waardoor niet alleen vertra ging ontstond, maar soms zelfs andere paarden uit de kampong moesten worden gehaald en dikwijls het materieel beschadigd werd. 4'. Kan bij telkens wisselende, slecht verzorgde, en dikwijls van vorige drukkingen slechts ten deele genezen paarden moei lijk een juiste beoordeeling van de doelmatigheid der te bezi gen draagzadels en bepakkingswijze worden verkregen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 434