183 worden gesteld een toelage boven de gewone soldij zeer ge- wenscht acht. 8. Invoering van afstandmeters bij de mitrailleurcompagnieën. Tijdens de schietproeven te Batoe-djadjar werd op den 6en November 1902 een onderzoek ingesteld in hoeverre althans, door het waarnemen van aanslagen op den bodem, door middel van „inschieten" de vuurafstand kan worden bepaald. De bodem van het schietterein, met kort gras bedekt, ver keerde bij den aanvang der schietproef ten gevolge van een in den vroegen ochtend gevallen regenbui in vochtigen, dus voor de waarneming van aanslagen weinig gunstigen, toestand. Het eerste doel waarop gevuurd werd was een compagnie infanterie in flankcolonne, voorgesteld door 3 sectieschijven (hoog 1.6 M.) resp. van zwart, lichtgroen en lichtblauw ge kleurd katoende afstand (aan den vuurleider natuurlijk onbe kend) bedroeg 1600 M. In verband met den geschatten afstand (1200 M.) werden achtereenvolgens proefseries van 30 schoten per mitrailleur afge geven met de vizieren van 1100 en 1300 M.; hierbij konden geen aanslagen worden waargenomen. Teruggaande in vizierhoogte, ten einde zichtbare aanslagen te verkrijgen, konden eerst toen het vizier op 600 M. was gesteld aanslagen worden waargenomen. Uit de plaats der aanslagen ten opzichte van het doel leidde de vuurleider af, dat dit laatste zich op 3 X grooteren afstand bevond, hetgeen dus de werkelijkheid meer nabij kwam dan de uitkomst der aanvankelijke schatting. Bij een tweede soortgelijke proef op een op 1200 M. afstand geplaatste veldbatterij, voorgesteld met de daarvoor in het schiet- voorschrift der infanterie aangegeven schijven, werd geen gunsti ger resultaat verkregen. Niettegenstaande de grond toen goed droog was, konden we derom eerst met het vizier van 600 M. voor den vuurleider zichtbare aanslagen worden verkregen en was van een waar nemen van aanslagen kort voor het doel geen sprake. Hoewel de commissie aan bovenvermelde proef slechts betrek kelijke waarde hecht, omdat in het gevecht het al of niet waar-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 441