ONS VELDHOSPITAAL. Keuze der plaats. Deze werd allereerst beheerscht door twee factorende groote verspreidheid der boerencommando's en de weinige beschikbare woningen enz. op de eindelooze vlakten van den Oranje-Vrij staat en het begin van Griqua-land West (Engelsch gebied). Want, daar tenten slechts in betrekkelijk geringe hoeveelheid beschikbaar waren, en met het oog op de vele zandstormen in deze streken (de Kalahari woestijn ligt niet ver af), moest steeds een deel van een veldhospitaal in een steenen gebouw worden ondergebracht, zoodat men overal in de keuze beperkt was. Aan het front was feitelijk slechts één veldhospitaaldat der Eerste Duitsche ambulance te Jacobsdal, maar het lag aan het uit einde van den linkervleugel van de Boeren; aan den rechter vleugel, om en nabij Kimberley, was er niets, wat geleek op een veldhospitaal, d. w. z. eene ziekeninrichting, niet al te ver rug waarts der vechtende troepen gelegen, en aangewezen om zieken en gewonden voor verder transport geschikt te maken, urgente operatiën te doen, en niet-transportabele lijders te verplegen. De keuze der plaats voor de ambulance kostte ook in dit aan water zoo arme land steeds veel hoofdbrekens. Op Scholtz'Nek slaagden wij zeer gelukkig; de kolonel de Villebois de Mareuil prees de ligging onzer ambulance van ook uit een militair oogpunt aan alle eischen te voldoen. Werkelijk lag zij dan ook hier op een uitgezocht plekjeop een in noorde lijke richting, naar Kimberley toe, zeer zacht glooiend terrein, was onze woning slechts eenige passen van een steenen waterdam verwijderd. Het geheele terrein was door de goede besproeiing flink beschaduwd en, alhoewel het vlak nabij boomen lag, toch door een nabijliggend kopje volkomen beschut tegen het vijan delijke vuur.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 66