59 Buitendien hadden wij vee in overvloedop de plaats van den Heer Scholtz waren nog duizende schapenal had de eigenaar wel de voorzichtigheid gehad, om vóór het begin van den oorlog zijne groote kudden hoornvee meer westelijk Griqua-land in te zenden, zoo waren er toch nog voldoende melkkoeien en slacht vee. Ook onze ambulance-woning te Petrusburg lag goed; al hoewel tot het dorp behoorende, lag het in het westelijk deel daarvan toch volkomen van de rest geïsoleerd. De waterput was echter niet zoo nabij. Beter lag te Petrusburg het z. g. typhus-hospitaaltje. Wij hielden dit geheel gescheiden (ook wat het personeel betrof) van het hoofdgedeelte, waar de gewonden verpleegd werden. Al is nu eene dergelijke splitsing, althans wat gebouw betreft, strikt genomen niet noodzakelijk, zoo meen den wij toch, dat het verkieselijker was om eene dergelijke scheiding door te voeren, in de eerste plaats voor de rust der lijders en verder voor het beter doorvoeren van een diëet. Dit laatste kan in het typhus-hospitaaltje streng gebeuren, maar ware in de hoofdambulance, met hare vele bezoekers enz., veel lastiger geweest; te meer nog, daar de zieke Boer een kinderlijk verlangen heeft naar verboden waar. Buitendien hadden wij te Petrusburg nog het schoollokaal tot onze beschikking, dat, na reiniging, eene zeer voldoende verpleeg- ruimte opleverde. Te Brandfort beschikten wij aanvankelijk ook over het school lokaal, dat, evenals te Petrusburg ons woonhuis, reeds als verpleegoord gebruikt werd bij onze aankomstweinige dagen later kon echter de ambulance verlegd worden naar eene woning in het hoogere gedeelte van het dorp, met zeer goeden waterput en voldoend terrein om (met onze tenten) de ambulance te- kunnen uitbreiden. Overeenkomstig de ondervindingen voorheen opgedaan werd ge streefd naar de ligging op een hooge geïsoleerde plaats met water voorziening. In het algemeen gaven alle zieken de voorkeur aan de ligging buitenshuisin de tenten. Met de vele opgaven en mededeelingen, te vinden in oorlogscorrespondentiën der Engelsche medische tijdschriften 1), ben ik van overtuiging, dat aan deze „out door" 1) Zie o. a. Stokers British med, journal April 28, pag. 1052.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 67