60 behandeling van gewonden en zieken een zeer groot deel van het goede succes der wondbehandeling in Z. A. moet worden toegeschrevende zeer droge atmosfeeren, de goede (soms sterke) luchtstrooming maakten het eenvoudig occlusief verhand tot het sterkst mogelijk antiseptische: t. w. een uitdrogend verband. Terloops zij er aan herinnerd, dat deze uitspraak niet alleen geldt voor gewonden, maar ook voor typhuslijders. Vele Engelsche schrijvers oordeelen de droge, dunne lucht als bijzonder gunstig voor elke reconvalescentie. Reiniging der woningen. De reiniging der woning was natuurlijk het eerste, wat wij bij aankomst deden. In de beide Zuid-Afrikaansche Republieken is een dergelijke reiniging nu niet zoo eenvoudig, omdat vele der woningen, bij de schaarschte aan hout, eenvoudig een leemen vloer hebben, of liever de vloerbedekking bestaat uit eerst uit gedroogde, en later weer door bevochtiging geprepareerde koe mest, die over den vloer uitgestreken wordt. Plast men nu hevig op een dergelijken vloer, dan wordt alles één smeerboel ■en zou men het vertrek voor 't gebruik dagen lang moeten laten drogen. Verkieselijker is het daarom alles mechanisch droog te reinigennu is ons gebleken, dat de dikwerf gegeven raad, het afwrijven der muren en wanden met oud brood, werkelijk een voortreffelijk reinigingsmiddel is; het neemt alle vuil dei- buitenste kalklagen weg. Dat in vertrekken met houten vloer water, groene zeep enz. niet gespaard werden, spreekt van zelfbij zulk eene gelegenheid konden onze damesverpleegsters naar hartelust hun boenlust botvieren; en door deze niet hoog genoeg te schatten hulp te velde, kon het b. v. te Petrusburg gebeuren, dat wij 4 uren na het begin onzer installatie in een aardig ingerichte operatiekamer •den eersten patiënt konden opereeren. Privaten. Dit is in Zuid-Afrika eene ware beslommering; op de meeste dorpen is een primitief tonnenstelsel in gebruik, dat tamelijk vol doende had kunnen zijn, wanneer er niet, door het vertrek van den magistraat, feitelijke anarchie in de dorpen heerschte.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 68