61 De gestrafte kaffers, die voor dat werk bestemd waren, wei gerden het uit te voeren en buitendien was het eene onver klaarbare lichtzinnigheid der Engelsche autoriteiten, om op elke plaats, welke zij in bezit namen, telkens aan te vangen met alle gevangenen in vrijheid te stellen. Weet men daarbij, dat kaffers, wanneer de Boeren vertrokken, direct begonnen voor het werken te weigeren dan wel drosten, zoo kan men zich voorstellen, dat het ledigen der tonnen al heel gebrekkig ging. Op andere plaatsen in den Oranje-Vrijstaat is het zinkput-sys teem (een eenvoudig gegraven put) in zwang en lieten wij daar voor de ontlediging der inodore-potten enz. putten graven. Waterverzorging. Deze is een waar kruis in Zuid-Afrika. Men moet over de einde- looze en waterlooze vlakten gezworven hebben, om het gemis aan watervoorziening te kunnen begrijpen. In de dorpen zelve zijn putten meestal op elk erf aanwezig. Vele boerenplaatsen hebben „Poynton Waterwheels"; het water wordt opgepompt door een wiel met schepbladen, dat door den wind in beweging gebracht wordt. Daar het water van tamelijk diep liggende lagen afkomstig is, was het meestal zuiver en, na filtratie, voor drink water goed bruikbaar. Waar wij dit water konden krijgen (Petrusburg en Brandfort), werd het gefiltreerd door het Engelsche, in een rottaumand ver pakte, koolfilter, welk filter wij steeds bij ons hadden, dan wel het werd, op de voor Zuid-Afrika inheemsche wijze, opbewaard in z. g. waterzakken. Een waterzak bestaat eenvoudig uit een van zeildoek (Duck No. 5) vervaardigden zak, waarin de hals van een flesch bevestigd wordt, benevens een beugel van gegal vaniseerd ijzerdraad, waaraan de zak hangt. Dit middel van wateropbewaring is prachtigdoor de capillaire werking der linnen vezels wordt de zak weldra waterdicht, maar in de zeer droge atmosfeer verdampt er voortdurend aan de buitenvlakte veel water en wordt het hierdoor in den zak zeer koel gehouden. De zak houdt in 1 a 1,5 Literzonder hem gaat een Boer nimmer op marsch, hij hangt den zak dan aan het zadel of aan den buikriem van het paard.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 69