62 Wij hadden ettelijke van dergelijke zakken dikwerf werden ze „opgetild" - maar buitendien hadden wij een grooten zak van 15 Liter inhoud, beneden met een houten kraan voorzien. Ik vulde dezen zak tot ongeveer x/3 der hoogte met tamelijk fijn beenderen-of houtskool, dat gemakkelijk uitgegloeid kan worden. Onder een boom hangende (niet op windstille plaatsen) bleef het water daar zeer koel in. Deze manier van wateropbewaring lijkt mij ook voor Indië zeer wel te beproeven, al zal door het groote watergehalte der lucht in de tropen de afkoeling van het water niet zoo voldoende plaats hebbenzonnewarmte kan hier veel doen, want men bedenke, dat in Zuid-Afrika bij deze zakken zich juist het eigenaardige verschijnsel voordoet, dat men koel water schenkt uit zakken, in de volle zon hangende- Wij hadden bij onze Fransche bezending ettelijke wateremmertjes van dit zeildoek bucketszoo o. a. voor de apotheek- en ver- bandkameruitrustingzij hebben hunne lichtheid en com pactheid voor. Het spreekt van zelf, dat men op zeer gemak kelijke wijze water aldus chemisch zou kunnen steriliseeren. Op den „trek" vormt het vullen der waterzakken wel het eerste bedrijf bij elke rust. Waar het water niet vertrouwd werd, werd ruimschoots thee verstrekt voor het vullen der veldfles- schen enz., dan wel werd het water gekookt. Wij hebben slechts één geval van typhus bij een onzer dames te betreuren gehad, gelukkig met gunstigen afloop; de oorzaak moet worden toegeschreven aan het baden der verpleegsters in een „pan" met onrein water. De ondervinding in het Engelsche leger opgedaan met zijne enorme typhusepidemieën te Bloemfontein, Kroonstad en Pretoria, in hoofdzaak op de eerste plaats en aldaar veroorzaakt door het optrekken langs de Modderrivier met haar onrein water, moge eens en vooral ter waarschuwing strekken voor iederen sanitairen legerdienst. Dat geïnfecteerd water een veel gevaarlijker en veel meer dood en verderf brengende vijand in eigen boezem is dan de best bewapende vijand ooit kan zijnwijzen de sterftecijfers van het Engelsche leger aan. Deze uitspraak moge toegelicht worden door de volgende cijfers: (1) (1) Zie Lancet 1900. April 14th en April 21tb, pag. 1152.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 70