64 ciosa werden aan onze intendante, Mevr. Ameshoff, afgegeven. Hunne eigen kleeren werden genoteerd, zoo noodig naar den waschman gezonden, overigens alles bij elkaar gebonden en van een kaart voorzien (zie Plaat I, fig 2). Met deze kaart werden de lijders zelve dan later ter evacuatie dan wel naar elders gezonden. Wapens weigerden wij uit voorzichtigheid steeds in de am bulance op te nemen. Verband- en operatiekamertjes werden alleen met het hoog noodige gemeubileerdde beschrijving van het meubilair volgt hieronder bij de bespreking onzer uitrusting. Ziekenkamers. In het hoofdgebouw zelve waren behalve ope ratie- en ver bandkamertjes meestal niet meer dan 2—3 zieken kamers aanwezig voor de zwaardere verwondingen bestemd, die aldaar öf geïsoleerd of met 23 in één kamer lagen. Na reiniging werd in de kamers niets anders gezet dan de ijzeren bedden, waarvan wij steeds een varieerend aantal van 25—35 bij ons hadden en die uitstekend voldeden (zie bij uit rusting), benevens eenige tafeltjes. Alle onnoodige wandversieringen enz. werden natuurlijk uit de kamers verwijderd. Behalve de ziekenkamers werd in het hoofdgebouwtje nog steeds ingericht een vertrek, dat als eetkamer voor het personeel dienst deed; ruim was het natuurlijk lang niet altijd. Een keuken en een provisiekamer maakten het verdere deel uit van het hoofdgebouw. Meestal kon dan nog in dat zelfde huis, dan wel in een aan grenzende woning, een kamer ingericht worden, waar eenige of alle dames onder dak gebracht werden. In Brandfort hadden wij, behalve het hoofdgebouw, nog een 8 tal naast en tegen overliggende woonhuizen in gebruik. Verlichting. Wij kenden beiden uit Atjeh de groote moeielijk- heid om voor voldoende verlichting van de ambulance te zorgen en had dit punt reeds dikwerf een onderwerp van gesprek uit gemaakt gedurende onze zeereis. Bij aankomst te Pretoria werd de zaak niet eenvoudiger, daar behalve de gewone petroleum lampen weinig anders ter plaatse verkrijgbaar was en van pe troleum geen bijzonder groote voorraad aanwezig en de prijs

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 72