65 daardoor zeer hoog was; hij bedroeg toen reeds ongeveer 30 shilling per kist en steeg weldra tot 2. Na eenig zoeken bleek mij, dat te Pretoria de keuze gedaan kon worden tusschen de navolgende zaken lo. Verlichting door gewone petroleumlampen; wegens hoogen prijs en onvoldoende licht echter niet aantebevelen. Beter meende ik te kunnen slagen door gloeilicht in eenigen vorm te gebruiken n. 1. 2o. Petroleum-gloeilichten wel Dürrlicht Het nadeel hiervan bestond vooreerst in de open en zeer groote vlam en verder in het tamelijk sterke geraas, dat dergelijke lampen maken, waarom ze ook meer gebruikt worden om groote terreinen, werven, fabrieken enz. te verlichten. Zelfs was er te Pretoria aanwezig een transportabel Militair Dürrlichtzooals bij enkele Europeesche legers in gebruik, dienende speciaal om de parken der artillerie, trein enz. te verlichten. 3o. Eenige alcohol-gloeilichtenwat, wegens de moeilijkheid om voldoende hoeveelheden alcohol te krijgen, mij ook al niet raad zaam leek. 4o. Acetyleenlicht van de Ibera Light Limitedwaarvan een branche te Johannesburg, alsook te Pretoria gevestigd was bij de firma gebr. Delfos. Het apparaat, dat mij het meest geschikt leek, was dat van vijftien vlammen. Ik laat de beschrijving hier achter volgen in bijlage I en verwijs voor de schets naar Plaat II. Het geheel heeft ons uitstekend voldaan. De calciumcar- bid werd medegevoerd in twee groote blikken van 100 Eng. inhoud. De prijzen waren als volgt, waarbij geconditionneerd was, dat, indien ongeschonden, het toestel terug genomen zoude worden tegen 3/4 van den prijs: [Voor de hooge kosten bedenke men, dat het oorlogsprijs was. Buitendien moesten de transportabele geleidingen geheel op mijn aanwijzing aangemaakt worden, daar slechts het toestel aan wezig was.]

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 73