66 32.— 38— 78.5 acetyleen apparaat terug25.— 53.5 De prijs was ongetwijfeld hoog, maar wij zijn uitstekend ge holpen geweest. De groote gasslangen werden verdeeld over de verschillende tenten en kamers van de hoofdgebouwen door ze eenvoudig langs deurposten enz. te geleiden. Wij hadden drie staande lampenals een z. g. studeer-gaslamp, en 10 hangende lampenals eenvoudig omgebogen gasbuizen, waarop de branders. De aansluiting met de hoofdgeleidings- buizen had telkens door T stukken en caoutchoucbuizen plaats (zie schema Y). Ik geloof, dat met den huidigen stand van het acetyleen- vraagstuk, wij alweer niet beschikt hebben over de thans nieuwste apparaten, echter zijn Buning en ik hoogst voldaan geweest over het gebruik. Het toestel had voor, dat het gemakkelijk trans portabel was. Een bezwaar kan echter zeer zeker het feit vormen, dat cal- ciumcarbid niet steeds bij de hand is en nimmer in groote hoeveelheden als reserve-voorraad kan opbewaard worden. In dit opzicht is petroleum of gasoline beter, daar dit ook thans in Indië een product van het land is. Of Aërogeengas-Patent Vriesland in dit opzicht beter zou voldoen, kan natuurlijk niet beslist worden. Een bezwaar, aan deze toestellen verbonden, is, dat steeds gepompt moet worden om de gecarbureerde lucht te verkrijgen,tenzij men eene warme luchtmotor gebruikt, welke echter zeer zwaar is. Zoolang het calciumcarbid hier in Indië nog niet uit zijne grondstoffen (aarde en kalk gemengd en verhit tot op 4000°) bereid kan worden, hangt men van import af. De prijs varieert op de markt en bedraagt gemiddeld 30 1 acetyleen apparaat calciumcarbid diverse pijpen, slangen, aansluitstukken, gereed schappen en 2 kisten, waarin gashouder en genera tor, reserve branders (10 stuks) enz

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 74