67 - ■cents per KG. Ons apparaat gaf met 2 bussen, ieder met !/2 Kilo gevuld, voldoende gas voor 1 avond (46 lampen gemiddeld). Personeel. Behalve wij, beide doctoren, bestond ons personeel uit de na volgende personen. Allereerst Mevrouw Ameshoff van Ittersum, de onvermoeide en nooit volprezen echtgenoote van den vroegeren Transvaal- schen rechter, later advocaat, te Pretoria. Mevrouw Ameshoff fungeerde feitelijk als directrice onzer ambulance. Alhoewel een hoogst werkzaam aandeel nemende in de keukenaange legenheden, had zij eigenlijk het oppertoezicht over de huis houding. Dat alles steeds goed marcheerde, is uitsluitend te danken aan den grooten tact, waarmede Mevrouw Ameshoff zich bij een ieder gerespecteerd wist te maken en zich door een ieder wist te doen gehoorzamen. In de keuken was nog werkzaam de vrijwillige verpleegster Mejuffrouw P. Schuunnann, uit Johannesburg, die in haren ijver slechts gestoord is geworden door een aanval van typhus, welke zij echter goed doorstond. Onder haar werkten in de keuken een paar kaffers (daar toe door de Regeering gecommandeerd). In Brandfort werd de keukendienst in zooverre gewijzigd, dat een speciale kok werd geëngageerd en heeft deze ons uitstekende diensten bewezen. Ik acht het hebben van een kundigen beroeps kok eene onmisbaarheidzelfs voor een veldhospitaal als het onze zooveel te meer dus voor grooteremeer stabiele ziekeninrichtingen in oorlogstijd. Naar ik meen, had geen der uitgezonden ambulances een der- gelijken maatregel genomen; aan Engelsche zijde daarentegen wel. Het groote Yeomanry-hospital" te Deelfontein had een spe- cialen Franschen kok hij zich, en zoo nog andere, zelfs ook zuiver militaire hospitalen, als het General-hospital No. 4 te Modder- rivier (1). Hun salaris varieerde van ^150 200 per jaar; 1) Zie British medical journal 1900 March 10th, pag. 001.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 75