68 wij betaalden onzen kok Vollendorp f 2.50 per dag. Het be hoeft geen betoog, dat een beroepskok, zelfs onder de ?noeie~ lijke omstandigheden te veldebeter dan ieder ander de kunst zal verstaan: „to make the best of it." Dat ook in deze materie, technisch opgeleid keukenpersoneel'\ in onze Indische hos pitalen zelfs in vredes-, laat staan in oorlogstijd, niet is voorzien, acht ik bekend. Voor de verpleging in engeren zin waren eenige dames werk zaam, .allereerst Mejuffrouw A. Draighton Lee, pleegzuster bij de Tweede Hollandsche ambulancewelke vrijwillig bij ons bleef tot de terugkomst te Pretoria, en zich steeds met onverdroten ijver als eene ware en hartstochtelijke boerenvriendin aan hare taak gewijd heeft. Vanaf Brandfort was ook Mejuffrouw L. J. Metelerkamp als pleegzuster bij onze ambulance en heeft zij zich niet minder dan pleegzuster Lee als eene niet genoeg te waardeeren hulP doen kennen. De derde dame was een vrijwillige pleegzuster, Mejuffrouw van Breughel, onderwijzeres te Pretoria. Door hare groote schranderheid had zij in de weinige weken, die aan den oorlog vooraf gingen, kans gezien om van den haar wachtenden werk kring meer dan voldoende op de hoogte te geraken en om met groote bescheidenheid datgene van de pleegzusters af te zien, wat haar aan kennis in de practijk ontbrak, Had zij zich er toe willen zetten om démentie te geven aan de ongunstige reputatie, waarin veelal de vrijwillige hulp door niet-techmsch opgeleide dames op het oorlogsterrein staat [adres de Engelsche hospitalen in Zuid-Afrika], dan kon haar dat niet beter gelukt zijn. Op verschillende plaatsen waren ons nog eenige der aldaar wonende dames behulpzaam. Te Petrusburg was Mevrouw Rompel, echtgenoote van den medewerker van den Transvaal- schen „Volksstem", ons in het typhus-hospitaaltje van grooten dienst, alsmede een 3-tal Duitsche pleegzusters, die ons zeer behulpzaam waren. Het mannelijk personeel bestond slechts gedeeltelijk uit vrij willig personeel der Pretoria-afdeeling van het Transvaalsche Roo- de Kruis. De heer S. fungeerde als administrateur onzer ambu lance en was, speciaal ter regeling van het vervoer, door het

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 76