69 Pretoria-Comité aan de ambulance toegevoegd. De heer van Belkum deed zoo noodig als verpleger dienst, maar deze was ons in hoofdzaak behulpzaam bij werkzaamheden in de apotheek, zwaarderen arbeid, toezicht op verlichting en talrijke andere kleinigheden, in een ambulance zoo dikwijls noodig. Onze verplegers Hermans en v. d. Loo bleven ons tot Brandfort trouw, en hebben toen onze ambulance verlaten, na behoorlijk de identificatiekaarten van het Roode Kruis te ruggegeven te hebben. Aan den armen Hermans is de zucht naar avontuur slecht bekomenhij is later in de buurt van Komatipoort als despatch-rider gesneuveld. Voor het bestier van transportmiddelen, wagens, muildieren enz. beschikten wij over den Afrikaander Oosthuijzen—voor zijn werk uitstekend; hij was ook door het Pretoria-Comité aange steld en genoot bezoldiging. Het geheele personeel was vrijwillig en door niets gebonden-- dat gaat uitstekend, wanneer öf hooge ontwikkeling, öf groote plichtsbetrachting en buitendien groote mate van volgzaamheid doen begrijpen, dat leiding en centraal gezag ook bij ambulances noodig zijn. Wij hebben het geluk gehad, dat behalve over de be roeps-pleegzusters, wij, wat verplegingspersoneel betreft, nog beschikten over een drietal elementen, welke ieder voor zich een, of alle drie der genoemde karaktereigenschappen bezaten, met name: Mevr. A., Mejuffr. v. B. en den Heer v. B., maar behalve van dezen en het personeel voor speciale diensten [keuken en vervoermiddelen] hebben wij van de rest van het vrijwillige personeel heel wat ellende gehad. Buning schrijft hierover het volgende: „In het begin waren bij de ambulances alleen vrijwilligers, „zoowel dames als heeren en geen enkele gediplomeerde of „geoefende verpleegster of verpleger. „Met veel kennis was bij de keuze niet te werk gegaan; veel „ellende hebben we na de overname der Pretoria-ambulance dan „ook eerst moeten beleven, meerdere onbruikbare elementen „moeten elimineeren, voordat we behoorlijk ingespannen waren. „Mijne meening is, dat het een onmogelijke toestand is in het „veld te trekken met vrijwilligers, dus personeel, dat door niets .„gebonden is. Dat in een modernen oorlog uitgezonden niet-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 77