70 „militaire ambulances staan onder militair gezag, spreekt van „zelf 1); ook zullen de leden van dergelijke ambulances, geoe fend en gedrild als ze zijn in civiele hospitalen, eene betere „opvatting van hunnen plicht hebben en meer gehoorzaam zijn „dan willekeurige burgers en burgeressen, zooals die in Zuid- Afrika bij de ambulances waren. Ik ben het met Prof. Lühe 2) „eens, wanneer hij hunne hulp te velde beslist afwijst en hoog stens wil gebruiken in hospitalen, ver van de gevechtsliniën." Mij geheel bij dit oordeel aansluitend, wijs ik er nog op, dat ons beider meening hier volkomen gelijkluidend is, en dat spe ciaal voor ons Nederlandsch-Indisch leger deze quaestie er eene is van hoog belang en dringend voorziening eischt. De beperktheid in aantal van het hospitaalpersoneel van ons leger in aanmer king nemende, kan het niet aan den minsten twijfel onderhevig zijn, dat men eventueel al zeer spoedig tot zelfs in voorste liniën in alles afhankelijk zal zijn van dergelijk personeel, het welk nu nog het gros van ons verplegingspersoneel in vredestijd uitmaakt. Na de ondervinding, door ons opgedaan, schroom ik niet te verklaren, dat de ellendewelke door den genoemden toestand ver oorzaakt zal wordenniet is te overzien en op naamlooze wijze ge duld en energie van de officieren van ons korps op de proef zal stellenalles ten nadeele onzer zieken en ten voordeele van den vijand. Be eenige wijzeom afdoende hierin te voorzienis het hebben van geoefend damespersoneel. Ik ben met deze overtuiging naar Zuid- Afrika gegaan, en ben er dagelijks in versterkt geworden. Aanvankelijk was Buning het niet zoo onverdeeld met mij. eens te meer waarde heeft dus nu zijne volgende verklaring,, welke ik thans als ons beider meening in deze aanhaal„Door „hunne meestal lioogere ontwikkeling, hunne aangeboren han- 1) Bij alle Engelsehe hospitalen, door particulieren aangeboden en uitgerust, stond een officier van het R. A.. M. C. [Royal army medieal corps] aan het hoofd; naar de berichten luiden, met uitstekend succes. Echter beperkte zijn taak zich tot meer administratieve en militaire besognes. De technische leiding was bij de tot de ambulances behoorende civiele geneesheeren. Zoo o. a. bij het groote Yeomanry-hospital, bij het. Irish-hospital, Scottish-hospital, Welsh- hospital en andere. 2) Vorlesungen über Kriegschirurgie.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 78