72 - „appliances, and they disappeared in the night, but the women, „mentioned in sir Alfred Milner's proclamation, weie absolutely „a terror. „The lady with no nursing experience, but with a patrio tic desire to nurse the wounded, appears to have been „strongly in evidence 1)." Tegen hen waren cle proclamatie van Milner en lxet anathema van Treves gericht niet tegen de getrainde civiele en militaire pleegzusters, want Mac-Cormac, Treves, Fripp, Dent en zoovele anderen, roemen die om strijd. Moge de ervaring dezer geneesheer en dus ook aan ons Indisch leger ten goede komen. Men bedenke, dat door de hardnekkigheid, waarmede in Indië aan bestaande toestanden vastgehouden wordt, gaandeweg ons leger het eenige geworden is, waarin nog het verouderd stelsel vigeerende is: soldaten, die om welke redenen dan ook niet bruikbaar zijn bij den troep, bij het hospitaalper- soneel in te deelenop het goede deel na bestaat dat personeel daardoor uit de brekebeenen van het leger, al willen wij ook aannemen, dat het meerendeel uitstekend ter wille is. Verplegingsdienst. Deze werd, voor zooverre toepassing mogelijk was en de be treffende maatregelen ons deugdelijk toeleken, ingericht als die onzer militaire hospitalen, wat voor ons het gemakkelijkste was, daar we met dien gang van zaken vertrouwd waren. Ziekenlijsten als bijgevoegd model (bijlage III), te Pretoria ter Landsdrukkerij vervaardigd, eveneens temperatuur lij sten. wel ke boven het bed van iederen lijder hingen.— Dat typhuslijders in een afzonderlijk hospitaaltje verpleegd werden, vermeldde ik reeds. Voeding. De voeding bestond in hoofdzaak 's morgens uit z. g. porridge, d. i. brei van haver-de-gort, havermout enz. met brood, koffie of chocolade, en jams (de Boeren zijn evenals de echte Hollandsche ■1) British medical journal 1900 February 17 th, pag. 412.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1903 | | pagina 80